"Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi"nin temeli atıldı

"Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi"nin temeli atıldı
"Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi"nin temeli atıldı
- Türkiye'nin "ilk tam panoramik" müzesi olarak nitelendirilen "Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi"nin temeli törenle atıldı. - Eski Başbakan Yardımcısı Arınç: - "Tarih şuuruna sahip gençler yetiştirmeliyiz. Dilimizi çok iyi bilmeli ve onun zenginliğinden yararlanmalıyız. Dinimizi de asıl kaynaklarından çok iyi öğrenmeliyiz"

BURSA (AA) - Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın başdanışmanlığında hayata geçirilecek Türkiye 'nin "ilk tam panoramik" müzesi olarak nitelendirilen "Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi"nin temel atma töreni gerçekleştirildi. 

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ebu İshak Mahallesi, Kamberler Tarih Parkı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Osmangazi Belediyesince yaptırılacak müzenin 20 ay sonra açılacağını söyledi.

Dil, din ve tarihin mutlaka çok iyi bilinmesi gereken kültür unsurları olduğunu dile getiren Arınç, "Tarih şuuruna sahip gençler yetiştirmeliyiz. Dilimizi çok iyi bilmeli ve onun zenginliğinden yararlanmalıyız. Dinimizi de asıl kaynaklarından çok iyi öğrenmeliyiz" diye konuştu.

Sadece kitaplardan okuyarak, fotoğraflardan bakılarak  tarihin yeterince takdir edilemeyeceğini anlatan yaşanarak ve içindeymiş gibi öğrenilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Arınç, özellikle gençlerin ve eğitim çağındaki gençlerin eserden fazlasıyla yararlanacaklarını ifade ederek, şunları belirtti:

"1326, fevkalade önemli bir rakamdır. 1356, Rumeli'ye geçiş, çok önemli bir tarihtir. Fetih Müzesi'ni görmek için buraya gelecek herkes, memnuniyet duyacak. Eseri meydana çıkaracak müteahhit ve danışmanlara teşekkür ediyorum. Tarih, mutlaka bilinmeli. 'Tarih, tekerrürden ibarettir' diyenlere, 'Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?' diyen şair, cevap veriyor.  Bugün yaşadıklarımız, geçmişte sebepleriyle, sonuçlarıyla yaşananlardır. Eğer onlardan gerekli dersler ve ibretler alınsaydı bugün çektiğimiz büyük sıkıntıların veya çevremizde yaşanan olayların sebeplerini bilir, ona göre tedbirlerimizi alırdık. Tedbir almak, akıllı olanların işidir. İnşallah bundan sonrası itibariyle en azından tarih bilincini güçlendirecek çok büyük hizmetlerin içinde olmalıyız."

Arınç, müzenin kente çok büyük ekonomik katkı sağlayacağına ve bir sinerji merkezi oluşturacağına inandığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, butona basarak müzeye ilk harcı koydu.

- Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Müzede, eskizlerle Bursa'nın fethini ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşu canlandırılacak. Müze, 360 derece dairesel kubbe iç yüzeyinde devam eden resim ile ziyaretçiyi "içine alacak" ve Osmanlı'nın insan odaklı yönetim anlayışı ile dönemin düşünür ve ilim adamlarının felsefelerine de yer verilerek, maddi manevi mirasın gelecek nesillere taşıyacağı bir mekan olacak.

Yaklaşık 35 milyon liraya mal olacak müzenin, 2017 yılı Mayıs ayında açılması hedefleniyor.