Polisin dikkati dolandırıcılığı önledi

Polisin dikkati dolandırıcılığı önledi
Polisin dikkati dolandırıcılığı önledi
- Bursa'da polis ekipleri, durumlarından şüphelendikleri iki kişiyi, dolandırmak istedikleri yaşlı çiftten 60 bin lira almak üzereyken yakaladı

BURSA (AA) - Bursa'da, telefonda kendilerini polis olarak tanıtan 2 kişi, yaşlı çiftin 60 bin lirasını almak üzereyken gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, merkez Yıldırım ilçesi Maltepe Mahallesi'nde yaşayan S.H'yi (64) telefonla arayan kişi, kendisini polis olarak tanıttı.

S.H'ye, kimliğinin bir kuyumcu soygununda bulunduğunu belirten zanlı, yaşlı adama ne kadar parası varsa incelenmesi için kapılarına gelen polislere vermesi gerektiğini söyledi.

Telefondaki kişiden şüphelenen S.H, zanlıya banka  ya da başka bir yerde parasının bulunmadığını ifade etti. Zanlının, ısrar etmesi üzerine hesabında 60 bin lira  bulunduğunu kabul eden S.H, daha sonra eşi E.H. (61) ile bankaya gitti. Parayı çeken çift, eve gelip beklemeye başladı.

Merkez Osmangazi ilçesi Kent Meydanı'nda sürekli telefonla görüşen 2 kişinin hareketlerinden şüphelenen İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, zanlıları takibe aldı.

S.H'nin evinin bulunduğu sokağa geldiklerinde 60 bin lirayı almak üzereyken polis tarafından takip edildiklerini fark eden 2 kişi, kaçmaya başladı. Ekipler, kısa süren kovalamacanın ardından yakaladıkları S.A. (19) ile A.A'yı (23) gözaltına aldı.

S.A'nın, yaklaşık bir ay önce Isparta'da aynı yöntemle dolandırıcılık yaparak 50 bin lira aldığı ve bu nedenle arandığı öğrenildi.

Zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.