Polonyalı iş adamı heyeti Bursa'da

Polonyalı iş adamı heyeti Bursa'da
Polonyalı iş adamı heyeti Bursa'da
- Heyet, BTSO Ticari Safari Projesi kapsamında düzenlediği organizasyonla Bursalı firmaların temsilcileriyle bir araya geldi

BURSA (AA) - Polonya- Türkiye Ulaştırma Forumu kapsamında Bursa'ya gelen Polonyalı iş adamları heyeti, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında (BTSO) iş adamlarıyla bir araya geldi. 

BTSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Polanya ile Türkiye'de demir yolu ve kara yolu ulaşımı konusunda faaliyet gösteren firmalar arasındaki işbirliği potansiyelini ortaya çıkarmak için düzenlenen "Polonya-Türkiye Ulaştırma Forumu"na, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Polonya'nın Ankara Büyükelçisi Mieczyslaw Cieniuch, İstanbul Başkonsolosu Grzegorz Michalski, Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Konrad Zablocki ile Polonya Fahri Konsolosu ile iş adamları katıldı.

Burkay, burada düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Polonya ile Türkiye arasındaki dostluğun 600 yıl öncesine dayandığını hatırlattı. Burkay, şunları kaydetti:

"İki ülke arasındaki ilişkilerimiz geçmişte olduğu gibi bugün de devam etmektedir. 10 yıl önce Türkiye ile Polonya arasındaki dış ticaret 900 milyon dolardı. Bugün bu rakam 5,3 milyar dolara ulaştı. Dış ticaretimiz 3,3 milyar dolarını Polonya'dan yapılan ithalat, diğer 2 milyar dolarını ise Polonya'ya yaptığımız ihracat oluşturuyor. Bursa gibi 2023 yılında 75 milyar dolar ihracatı hedefleyen bir kentin özellikle önümüzdeki 30 yıla şekil verecek savunma sanayi ve raylı sistemlerdeki en önemli temsilcilerinden birisinin Polonya'nın Fahri Konsolosu olması önemli bir adımdır."

Türkiye'nin dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerden birisine sahip olduğunu ifade eden Polonya Ankara Büyükelçisi Cieniuch ise "Türk ekonomisi ulusal ve uluslararası taşımacılığı kolaylaştıracak modern teknik ekipman ve ulaştırma altyapısının hızla iyileştirilmesine ihtiyaç duymaktadır. Türkiye'nin ulaştırma altyapısını en yüksek dünya standartlarına taşıma konusunda da planlarını oldukça başarıyla gerçekleştirdiğini görüyoruz" dedi.

Toplantının ardından, BTSO Ticari Safari Projesi kapsamında Polonya'dan gelen ve aralarında PESA firması gibi Avrupa'nın en önemli tramvay üreticilerinin bulunduğu Polonyalı firma temsilcileri, BTSO Raylı Sistemler Kümelenmesi temsilcilerinin de bulunduğu firmalarla bir araya geldi.