Ramazan Bayramı kutlanıyor

Ramazan Bayramı kutlanıyor
Ramazan Bayramı kutlanıyor
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ile Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Bursa'da bayramlaşma törenlerine katıldı

BURSA (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Balkan Göçmenleri (Bal-Göç) Kültür ve Dayanışma Derneği ile Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesinin bayramlaşma törenine katıldı.

Yıldırım ilçesindeki Bal-Göç Kültür ve Dayanışma Derneği'ne gelen iki bakan, burada dernek başkanı Yüksel Özkan ve dernek üyeleri tarafından karşılandı.

Törene katılanların bayramlarını tebrik eden Çelik, burada yaptığı konuşmada, Türkiye 'nin Balkan coğrafyasından gönül bağının kopma ihtimalinin bulunmadığını söyledi. Geçmişteki birlikteliğin, bu bağın en güzel örneği olduğunu ifade eden Çelik, "Burada oluşan yeni devletleri dikkate alarak sağlıklı bir şekilde yürütme konusunda sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor" dedi.

Rehber görevi üstlenen sivil toplum kuruluşlarıyla dayanışma içerisinde olduklarını vurgulayan Çelik, "Bundan sonra da dayanışmayı sürdüreceğiz. Bursa'da yoğun bir göçmen nüfusu var. Bu insanların doğdukları yerlerinden kopmaları mümkün değil. Sorunların çözümüyle ilgilendik ve ilgilenmek de görevimiz ama bir de oradaki mezalimi, sıkıntıları, çileyi fiili olarak yaşamak var. Bu okunarak keşfedilecek bir şey değil. Biz dinledik, gördük. Onları yaşayan bir kardeşimiz olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugün Bursa'da bakan olarak görev yapıyor. Bursa'daki kardeşlerimiz açısından büyük bir şans olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

- "Batı Trakya ile Balkanların her köşesi bizim fantom ağrımızdır"

Müezzinoğlu da Türkiye'deki ve Balkanlardaki vatandaşların Ramazan Bayramı'nı tebrik etti. Tıpta "fantom ağrısı" diye adlandırılan bir ağrı çeşidinin bulunduğunu aktaran Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Herhangi bir nedenle ayağınızı veya kolunuzu kaybetmiş olabilirsiniz. Fantom ağrısı da kaybettiğiniz kolunuzun bilek ağrısıdır. Olmayan ayağınızın diz ağrısıdır. Ayağınızın veya kolunuzun olmadığınızı bilirsiniz ama diz ağrısı dolayısıyla doktor doktor gezersiniz. Buna tıpta fantom ağrısı denir. Gerek Batı Trakya gerekse Balkanların her köşesi bizim fantom ağrımızdır. Yani kaybettiğimiz uzvumuz var ama orada bize ait taş, toprak, eser, tarih ve yaşayan insanımız var. Buraya gelen yaşayan insanların da anıları, hatıraları var. Orada yok olmaya yüz tutmuş eserlerimiz veya yok edilmek istenen değerlerimiz de fantom ağrımızdır, gönül sızımızdır. İnşallah bu ağrıları dindirebilmeyi bize nasip etsin." 

 Çelik ve Müezzinoğlu, daha sonra Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesinin, Yıldırım ilçesinde bulunan Mimar Sinan Parkında gerçekleştirdiği bayramlaşma törenine katıldı. Burada kısa birer konuşma yapan iki bakan, törene katılan Batı Trakya kökenli vatandaşların bayramlarını kutladı.

 Çelik ve Müezzinoğlu'na, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, AK Parti Bursa milletvekilleri ile ilçe belediye başkanları eşlik etti.