"Rizeli mucit" elektrikli bisikletin şarj ömrünü uzattı

"Rizeli mucit" elektrikli bisikletin şarj ömrünü uzattı
"Rizeli mucit" elektrikli bisikletin şarj ömrünü uzattı
- Orhangazi ilçesinde yaşayan "Rizeli mucit" lakaplı inşaatçı, elektrikli bisikletinin arkasına bir teker yerleştirerek geliştirdiği düzenekle aracının şarj ömrünü neredeyse iki katına çıkardı - Şantiye sorumlusu Köse: "Önceden iki günde bir şarj ederek 42 kilometre yol yapıyordum. Şimdi ise 5 günde bir şarj ederek 78 kilometre gidiyorum" - "Motorlu taşıtların çevreye verdiği rahatsızlıkları son günlerde daha çok yaşıyoruz. Gençlerimiz bu gibi araçlara yönelirse onlar için bu dünya daha sağlıklı olur"

BURSA (AA) - MUSA ÖZTÜRK - Orhangazi ilçesinde, çevresinde "Rizeli mucit" olarak tanınan Osman Köse (45), tasarladığı mekanizmayı bağladığı elektrik bisikletinin şarj kapasitesini 42 kilometreden 78 kilometreye yükseltti.

İlçede bir inşatta şantiye sorumlusu olarak çalışan Köse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evi ile yeri arasındaki 6 kilometrelik mesafeyi kent için toplu ulaşımın sağlandığı minibüslerle katetmekten yorulduğunu söyledi.

İş yerine ulaşım amacıyla yaklaşık 10 ay önce elektrikli bisiklet aldığını belirten Köse, aracını bir kez şarj ettiğinde 42 kilometre gidebildiğini anlattı.

Elektrikli bisikletini sık sık şarj etmemek için bazı denemeler yaptığı bilgisini veren Köse, bunun için özel bir mekanizma geliştirdiğini dile getirdi. Köse, şöyle konuştu:

"Mekanizmayı elektrikli bisikletime taktıktan sonra bir defalık şarjla 42 kilometre yerine 78 kilometre gidebiliyorum. Bu mekanizmamı geliştirmek için çalışmalarıma devam ediyorum. Başta bazı parçalar yanmıştı, bunları daha iyileriyle değiştirdim. Şimdi, kurduğum mekanizma sorunsuz çalışıyor. Önceden iki günde bir şarj ederek 42 kilometre yol yapıyordum. Şimdi ise 5 günde bir şarj ederek 78 kilometre gidiyorum. Aracımın gücünü değiştirmeyen bu düzeneği daha da geliştirerek mesafeyi iyice artırmayı hedefliyorum."

- Gençlere " çevre dostu araç" tavsiyesi

Köse, geliştirdiği mekanizma sayesinde ne kadar uzun yol giderse akünün de bu denli fazla şarj olduğunu bildirdi.

Aracının arkasına bağladığı tekerlek ve dinamodan oluşan mekanizmanın, aküleri yüzde 80 şarj ettiğini aktaran Köse, bununla hem akaryakıt parası ödemediğini hem de çevreyi kirletmediğini kaydetti.

Gelecekte bu tür çevre dostu araçların yaygınlaşacağına değinen Köse, "Özellikle gençlerimizin, ulaşım için çevreye rahatsızlık vermesini istemiyorum çünkü bu dünya hepimizin. Motorlu taşıtların çevreye verdiği rahatsızlıkları son günlerde daha çok yaşıyoruz. Gençlerimiz bu gibi araçlara yönelirse onlar için bu dünya daha sağlıklı olur" ifadesini kullandı.

- İlk "mucitlik" denemesinde babasından dayak yedi

Köse, 14 yaşından itibaren yeni şeyler geliştirmeye ilgi duyduğunu ve ilk ürününün, kendiliğinden hareket eden oyuncak kamyon olduğunu belirtti.

Oyuncak kamyona, babasının yeni aldığı bir cihazın içindeki aparatı çıkararak monte ettiğini bildiren Köse, "9 voltluk pil yardımıyla elektrik verdiğim bu aparat sayesinde oyuncak kamyonu kendiliğinden hareket ettirebiliyordum. Babam, bunu öğrendiğimde beni dövmüştü" diye konuştu.

Çevresinde "Rizeli mucit" olarak tanındığını anlatan Köse, elektrikli bisikletinin arkasına bunun yazılı olduğu bir levha taktığını sözlerine ekledi.