Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
- "(1915 olayları) Dünya ne derse desin, Çanakkale'de yedi düvel bir arada oldu, derslerini alıp gittiler. Büyük millet olmanın duruşunu gösterdiğimiz sürece, dünyaya yine haklılığımızı ispat ederiz" - "Soykırımı soysuzlar yapar. Bu millet soysuz bir millet değildir, soyu da sopu da medeniyet anlayışı da bellidir"

BURSA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 1915 olaylarına ilişkin, " Dünya ne derse desin, Çanakkale'de yedi düvel bir arada oldu, derslerini alıp gittiler. Büyük millet olmanın duruşunu gösterdiğimiz sürece, dünyaya yine haklılığımızı ispat ederiz" dedi.

Kars Ardahan Iğdır Dernekleri Federasyonu'nu ziyaret eden Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada, AK Parti olarak 78 milyon kişinin ülkesine, milletine, bayrağına, geleceğine ait sağlam duygularının her geçen gün artması ve zenginleşmesini istediklerini söyledi.

Milletçe yarınlara daha fazla umutla bakabilmek için gece gündüz çalıştıklarını dile getiren Müezzinoğlu, "Çok iş yaptık ama yapmamız gereken işler daha fazla. Merdivenin basamaklarını bir bir çıktık ve görüyoruz ki yeni yeni basamaklar da çıkmamız gerekiyor. Muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki o hedefe yürümek için birlik ve beraberliğe, ortak değerlerimize sımsıkı sarılmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

-  "Bu millet asil bir millettir"

Müezzinoğlu, bir gazetecinin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili sorusu üzerine, "Soykırımı soysuzlar yapar. Bu millet soysuz bir millet değildir, soyu da sopu da medeniyet anlayışı da bellidir" ifadesini kullandı.

"Dünya insanlık tarihinde hiçbir medeniyet yoktur ki bu milletin ödediği bedelden daha ağır bedel ödesin" diyen Müezzinoğlu, soykırımı kimlerin yaptığını, soykırım savunucularının çok iyi bildiğini ve bu yüzden kendilerini aklamak istediklerini, bu yüzden onların arşivlerini açmak yerine, güç odaklarından çözüm bulmaya çalıştıklarını anlattı.

Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Kim ne yaparsa yapsın bu millet asil bir millettir. Bu millet bütün bu iftira ve suçlamaların da üstesinden gelecektir. Bir acı varsa paylaşılır. Bu, milletimizin meziyetidir. O, benim acımı paylaşsa da paylaşmasa da paylaşırım. Çünkü bu millet, büyük bir millettir. Acıyı paylaşıyor olmak da bizi küçültmez, büyütür. Onların acılarını paylaştığımız için onlara ev sahipliği yaptık biz. Bu ülkede vatandaşımız olanlar da var. Ben bu ülkede ne kadar huzurlu ve güvendeysem onlar da öyle olsun. Yeter ki hainlik yapmasın, ihanet etmesinler. Dünya ne derse desin, Çanakkale'de yedi düvel bir arada oldu, derslerini alıp gittiler. Büyük millet olmanın duruşunu gösterdiğimiz sürece dünyaya yine haklılığımızı ispat ederiz."

- "Atçılık da mertliğin simgesidir, özüdür"

Daha sonra Müezzinoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyespor Tesislerinde, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Kutlu Doğum programına katıldı.

Sevgi, hoşgörü, ilim ve hak medeniyetinin mensupları olarak birbirini daha çok seven, birbirine güven veren, "Birlikten güç doğar" görüşünü merkeze alan bir anlayışla yarınları inşa etmeyi hedeflediklerini belirten Müezzinoğlu, "Peygamberimiz, 'Müslüman kimdir?' diye sorulduğunda, 'Müslüman, güzel ahlaklı insandır' der. Biz de bunu başarabildiğimiz ölçüde onun ümmeti olmayı inşallah başarabiliriz" diye konuştu.

Müezzinoğlu, ardından Yunuseli Mahallesi'nde, Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri kapsamında düzenlenen "Rahvan At Yarışları"nı izledi.

Yarışlarda dereceye girenlere kupalarını veren Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Türk milletinin en büyük zenginliklerinden, sporda ve savaşlarda en önemli unsuru, atlar olmuştur. Atçılık, bu milletin önemli meziyetlerindendir. 'Bu milletin en büyük özelliklerinden üç tane sayın' dendiğinde ben hep 'bu millet mütevazı, merhametli, mert bir millettir' derim. Atçılık da mertliğin simgesidir, özüdür. Yağlı güreş de mertliğin simgesidir. Gerçekten kendi kültürümüze, değerlerimize bu iki güzelliğe, yeterince sahip çıkamadığımızı da itiraf etmek gerekir."

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, daha sonra da Bursa Erzurum Dernekleri Federasyonu ile Muşlular Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğini ziyaret etti.