Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
-"Şu anda yapılan vaatler, siyasi istikrarı bozamayınca, ekonomik istikrarı bozma gayreti içinde. Ekonomik istikrar bozulursa millet kaybedecek, onların güç odakları kazanacak" -"Araziye inemeyen, arazide karşılık bulamayan bir muhalefet olunca, rakip sahaya çıkmayınca, maçı oynayacak zemin kalmıyor"

BURSA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, muhalefet partilerinin seçim vaatlerine ilişkin, "Şu anda yapılan vaatler, siyasi istikrarı bozamayınca, ekonomik istikrarı bozma gayreti içinde. Ekonomik istikrar bozulursa millet kaybedecek, onların güç odakları kazanacak" dedi. 

Müezzinoğlu, AK Parti Bursa İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 7 Haziran seçimlerinin ülke demokrasisinin gelişmesine, milli iradenin hak ve hukukunun güçlenmesine vesile olmasını temenni etti.

AK Parti'nin, kurulduğu günden bu yana demokrasi ve sandık adına çok önemli badireler atlattığını ancak milli irade için dik duruştan asla taviz vermediklerini, milletin hak ve hukukunu kimsenin zedelemesine de müsaade etmediklerini vurgulayan Müezzinoğlu, 7 Haziran sonrasında yeni anayasayı yapacak bir meclis oluşması için gayret ettiklerini anlattı.  

Seçimlerin, birilerinin kapalı kapılar ardında plan yapamayacağı, tuzak kuramayacağı bir sürece vesile olmasını amaçladıklarını belirten Müezzinoğlu, yarın Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla yapacakları Bursa mitingine vatandaşları davet etti.

-"Muhalefetimizin duruşu milletten yana hiç olmadı"

Bir gazetecinin, muhalefet partilerinin vaatlerini hatırlatması üzerine Müezzinoğlu, Türkiye 'de 60 yıldır demokrasiyi, milli iradeyi hazmedemeyen, milletle beraber yürüyemeyen bir muhalefet kültürünün olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, çok partili dönemle milletle beraber yürüyen ve onu merkeze alan bir siyaset anlayışının başladığını, milletin de bu anlayışın arkasında durduğunu ifade ederek, "Diğer anlayış, darbelerle, müdahalelerle, tuzaklarla bu milli iradenin önünü kesmek için hep değişik senaryolar uyguluyor" diye konuştu.

Müezzinoğlu, 1960 darbesinde milli iradenin temsilcilerinin idama kadar götürüldüğünü hatırlatarak, "Milli irade yetkisini esasında meşru zeminlerde doğru kullanıyor ama zeminleri meşruiyet dışına çıkartan belli güç odakları var, meşruiyet dışına çıkartan o güç odaklarına destek veren de bir muhalefetimiz var. O muhalefetimiz ne yazık ki milletten, halktan yana olmuyor, adları ne kadar halkçı da olsa" değerlendirmesinde bulundu.

- "Millete yem atacaklar"

Muhalefetin seçim vaatlerine değinen Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Şu anda yapılan vaatler, siyasi istikrarı bozamayınca, ekonomik istikrarı bozma gayreti içinde. Ekonomik istikrar bozulursa millet kaybedecek, onların güç odakları kazanacak. Özet bir cümle söyleyeyim, Mevlana der ki 'Av zamanı kuşları avlamak için atılan yem cömertlikten değildir.' Şimdi bunlar zannediyor ki seçim zamanı millete yem atacaklar, millet de o oltaya yakalanacak. Bazen kızıyorlar. Milleti kuş beyinli kim zannediyorsa kendisi kuş beyinlidir."

Bir gazetecinin, "Seçim heyecanı yaşanmıyor. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir" sorusuna Müezzinoğlu, "Araziye inemeyen, arazide karşılık bulamayan bir muhalefet olunca, rakip sahaya çıkmayınca maçı oynayacak zemin kalmıyor" yanıtını verdi.

 Müezzinoğlu, sağlık alanında geçmişle kıyaslanmayacak hizmetler yaptıklarını, Türkiye'nin çok farklı hedefleri yakaladığını, çok farklı hedeflere koştuğunu belirtti.

- "Siyasi partilerin fotoğrafı ne yazık ki muhalefette çok acıklı"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Barajı geçemezsek genel başkanlığı bırakacağım" açıklamasının hatırlatılarak görüşünün sorulması üzerine Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Demirtaş, demokrasinin gereği bir cümleyi söyledi, darısı CHP 'nin ve MHP 'nin genel başkanlarının başlarına. Sayın Başbakanımız da bu anlamda geçtiğimiz hafta bu açıklamayı yaptı. Demirtaş, 'Birinci parti çıkmazsam' demiyor. 'Barajı geçemezsem' diyor. Peki MHP'nin Genel Başkanı ne diyor? 'Burası benim tapulu malım' diyor. CHP'nin Genel Başkanı ne diyor? 'Belirli güç odakları beni burada istedi, ne kadar süre devam etmemi istiyorsa ben o kadar devam ederim' diyor. Dolayısıyla bu anlamda siyasi partilerin fotoğrafı ne yazık ki muhalefette çok acıklı, üzücü bir fotoğraf, demokrasi, milli irade adına. Vatandaşımız da zaten sandıklarda gereğini yapıyor, ders alabilenlere."

Müezzinoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, Bursa'ya çok önemli katkılarda bulunduğunu anlattı.

Partisindeki "üç dönem kuralı"nı hatırlatan Müezzinoğlu, "Üçüncü dönemdi, bakanlıktı, bizim için büyük oranda AK Parti kadroları için taşıdığımız sıfat önemli değil. Millete verdiğimiz sözü yerine getirebilmektir önemli olan. O nedenle birlik ve beraberlik, başarımızın esasında sır cümlelerinden biridir" diye konuştu.

Bursa Emniyet Müdürü Selami Yıldız'ı da ziyaret eden Müezzinoğlu, Kapalı Çarşı esnafıyla Emirhan'da bir araya geldi.