Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
- "Türkiye, son 55-60 yıldır ne yazık ki sandık iradesinin, milli iradenin sağlığına yapılan müdahalenin ağır bedelini ödedi, 60 darbesini yaşadı, 12 Mart muhtırasını yaşadı, 80 darbesini yaşadı, 28 Şubatları yaşadı. Bütün bunlar, demokrasinin gereği sandıkla çözülebilecek süreçlerdi" - "(Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet) Hastalarımıza dünyanın en gelişmiş ülkelerinden daha ileri bir sağlık hizmeti sunan ülkenin sağlık camiasına bu yanlışlığı hiç kimsenin yapmaya hakkı yok. Vatandaşlarımızdan da buradaki tavırlarını çok net ve güçlü koymalarını istiyoruz. Hemşireye, hekime sağlık çalışanına yüksek sesle bile konuşulmasını açıkçası doğru bulmuyoruz"

BURSA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, " Türkiye , son 55-60 yıldır ne yazık ki sandık iradesinin, milli iradenin sağlığına yapılan müdahalenin ağır bedelini ödedi, 60 darbesini yaşadı, 12 Mart muhtırasını yaşadı, 80 darbesini yaşadı, 28 Şubatları yaşadı. Bütün bunlar, demokrasinin gereği sandıkla çözülebilecek süreçlerdi" dedi.

Bursa Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Müezzinoğlu, Cemiyet Başkanı Nuri Kolaylı ile Basın Müzesi'ni gezdi.

Müezzinoğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, basının çok önemli bir emekçi kitle olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ve gelişmiş ülkelerin en önemli unsuru olan medyanın, kamuoyu oluşturma, yönlendirme ve bilinçlendirilmesinde çok önemli stratejik önemi bulunan kurumların başında geldiğini dile getiren Müezzinoğlu, Bursa medyasının da bu anlamda kurumsal bir altyapısı ve gücünün bulunduğunu anlattı.

Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı olarak basına çok ihtiyaç duyduklarını belirterek, "Çünkü sağlıklı bireyler, sağlıklı aile ve toplum için sağlık okur yazarlığını ve bilincini yükseltmemiz gerekiyor. Burada en çok topluma hitap eden kitle basın ve medya. İnşallah önümüzdeki dönemde basınla daha geniş kapsamlı projeleri yapmayı hedefliyoruz. Bursa'da da bunun güçlü projelerini geliştirebiliriz. Belki Bursa pilot uygulamaların da altyapısını yapabilir" ifadesini kullandı.

Bursa'dan milletvekili adayı olmaktan büyük mutluluk duyduğunu bildiren Müezzinoğlu, 7 Haziran seçimlerinin ülke , millet, demokrasi ve milli irade adına hayırlı olmasını temenni etti.

Sandık iradesi ne kadar sağlıklıysa yarınların o kadar güçlü ve sağlıklı olacağına dikkati çeken Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye, son 55-60 yıldır ne yazık ki sandık iradesinin, milli iradenin sağlığına yapılan müdahalenin ağır bedelini ödedi, 60 darbesini yaşadı, 12 Mart muhtırasını yaşadı, 80 darbesini yaşadı, 28 Şubatları yaşadı. Bütün bunlar, demokrasinin gereği sandıkla çözülebilecek süreçlerdi. Bunlara sandık çözüm üretseydi, sandığın çözüm üretmesine müsaade edilseydi, milli iradenin temsilcileri yok farz edilmeseydi, idam edilmeseydi bugün Türkiye çok daha sağlıklı bir demokrasiyi, çok daha sağlıklı bir hukuk devletini yakalamış olurdu. Ümit ederim ki bu 7 Haziran seçimleri artık son olur ve millet artık sandıktaki iradesini gösterir. Sandıktan yetkiyi alan görevini yapar. Yaptı veya yapamadının muhakemesini ama 4 yıl ama 5 yıl sonra millet yine sandıkta elini vicdanına koyar, memnunsa 'devam' der, değilse 'hadi güle güle' der."

Bakan Müezzinoğlu, İngiltere'de son seçimde başarısız sonuçlar alan partilerin genel başkanlarının istifa ettiğini anımsattı. Türkiye'de durumun farklı olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, "Bizde genel başkanlar tapulu mal gibi koltukları tutuyorlar, işgal ediyorlar. İnşallah bundan sonraki süreçte artık millet adına milli iradeye teslim olanlar milli iradenin de gereklerini yaparlar" değerlendirmesinde bulundu.

- "Şifa veren ellere vefa"

Müezzinoğlu, Türkiye'deki bütün hastanelerde, Samsun'da Opr. Dr. Kamil Furtun'un silahlı saldırıda yaşamını yitirmesi nedeniyle aciller dışında hasta bakımına 15 dakika ara verildiğini hatırlattı.

Bu kampanya ile hastaları ve yakınlarını bilgilendirmeyi, toplumda "şifa veren ellere vefa" algısını güçlendirmeyi hedeflediklerini dile getiren Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Hasta ve hasta yakınları hekimlere değer vermeli, saygı duymalı. Ondan aldığı hizmetin karşılığında da teşekkür borçları var. Yasal düzenlemeleri geçtiğimiz iki yılın içinde yapmış olmamıza rağmen arzu ettiğimiz o huzurlu ve güven ortamını yakalayabilmiş değiliz. Günlük 1,5 milyon insanımıza şifa dağıtan eller bunlar. Yıllık yaklaşık 600 milyon insanımıza şifa dağıtıyoruz. Derdine derman olmaya çalışıyoruz. Tabii her gün 1,5 milyon hastamızın yanında kurumlarımıza 1,5 milyon da refakatçi, hasta yakını geliyor. Esasında zaman zaman sorunumuz hastadan ziyade hasta yakınları oluyor. Hastalarımıza dünyanın en gelişmiş ülkelerinden daha ileri bir sağlık hizmeti sunan ülkenin sağlık camiasına bu yanlışlığı hiç kimsenin yapmaya hakkı yok. Vatandaşlarımızdan da buradaki tavırlarını çok net ve güçlü koymalarını istiyoruz. Hemşireye, hekime sağlık çalışanına yüksek sesle bile konuşulmasını açıkçası doğru bulmuyoruz. Bu katillerin mutlaka en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Bu da olacaktır."

Müezzinoğlu, daha sonra partisinin Osmangazi İlçe Teşkilatı tarafından Orhangazi Parkı'nda açılan seçim standında vatandaşlara hediyeler dağıttı. Çarşı ve pazar esnafına "hayırlı işler" dileğinde bulunan, vatandaşlara tatlı dağıtan Müezzinoğlu, bir çay bahçesinde dinlendi.