Sağlık Bakanı Müezzinoğlu "Mega proje"yi inceledi

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu "Mega proje"yi inceledi
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu "Mega proje"yi inceledi
- Bakan Müezzinoğlu: "Gemlik, Altınova, güzergahı yaklaşık 40 kilometre, yıl sonu itibarıyla hizmete girecek. Yani biz yıl sonu itibarıyla Bursa'dan Altınova'ya kadar veya Topçular'a kadar otobanla seyahat etme imkanı yakalayacağız"

BURSA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Gemlik, Altınova, güzergahı yaklaşık 40 kilometre, yıl sonu itibariyle hizmete girecek. Yani biz yıl sonu itibarıyla Bursa'dan Altınova'ya kadar veya Topçular'a kadar otobanla seyahat etme imkanı yakalayacağız" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, Vali Münir Karaloğlu ve beraberindekilerle Gebze-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen otoyolun Bursa kısmı ile İzmit Körfez Köprüsü'nde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. 

Gemlik ilçesindeki otoyol çalışmalarını inceleyen Müezzinoğlu, ardından projenin bir ayağı olan Samanlı Tüneli'ne gelerek yetkililerle görüştü.

Burada gazetecilere açıklama yapan Müezzinoğlu, projenin hem Türkiye  hem de bölge için önemli olduğunu söyledi.

Geçen hafta Cuma günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile  Körfez Geçiş Köprüsün'de incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Müezzinoğlu şöyle konuştu:  

"Köprünün 252 metre uzunluğundaki ayaklarına çıkmıştık ve köprünün inşaat süreci ile ilgili bilgi almıştık. O gün arkadaşlarımızın verdiği bilgi, 2016 Mart ayı sonu köprüden geçişlerin başlayabileceği, Nisan ayından itibaren de normal geçiş sürecinin hizmete gireceğini ifade etmişlerdi.  Özellikle Bursa olarak bizi yakından ilgilendiriyor. Bugün de Gemlik'ten Orhangazi'ye ve Gebze'ye olan sürecin yol güzergahını görelim diye geldik. Gemlik'ten bu yana geldiğimiz, şimdi bulunduğumuz yer Samanlı Tüneli. Samanlı Tüneli Türkiye'nin en uzun tüneli. 3 bin 510 metre uzunluğunda otoyol tüneli. Ortası da Yalova- Bursa sınırı. İnşallah Gemlik, Altınova, güzergahı yaklaşık 40 kilometre, yıl sonu itibarıyla hizmete girecek. Yani biz yıl sonu itibarıyla Bursa'dan Altınova'ya kadar veya Topçulara kadar otobanla seyahat etme imkanı yakalayacağız. Nisan ayından itibaren de Gemlik'e olan bağlantı İstanbul 'dan Gemlik ve Bursa'ya bağlanmış olacak. Bursa için önemli bir proje İstanbul ile Bursa'nın entegrasyonunda ve Bursa'nın dinamiklerinin sanayide, ticarette, ekonomide, turizmde olan dinamiklerine önemli katkı sağlayacak. Bu otoyolun inşallah Nisan ayından itibaren Körfez Köprüsü ile de bütünleştiğinde hem zaman hem ulaşım imkanları açısından arzu ettiğimiz heyecanla beklediğimiz bu süreç Bursa için büyük bir zenginlik olacak."

Müezzinoğlu, burada binlerle ifade edilen mühendislere ve çalışanlara teşekkür ederek, "İnşallah en kısa zamanda kazasız belasız ülke ve bölge ekonomizme önemli katkılar sağlayacak. Dünyanın örnek otoyollarından birinde ülkemiz ve bölgemiz kazanır" ifadesini kullandı.

Ardından Müezzinoğlu,  İzmit Körfez Köprüsü üzerinde çalışanları selamlayarak, yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra Müezzinoğlu, burada çalışan personelle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Müezzinoğlu, daha sonra Doğanköy'de Bursa Şehir Hastanesi şantiyesini teftiş etti. 

Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada, "Arzu ediyoruz ki Bursa sağlık alanında yalnız kendisine yeten değil, bölgeye hizmet eden, sağlık turizminde de iddialı olan bir merkez olsun. Bunun güçlü altyapısı var, fiziki alt yapıyı da önümüzdeki iki yıl zarfında tamamlayacağız. İnşallah 2017 yılından itibaren gerek bölgeye vereceği sağlık alanındaki mesaj, gerekse Körfez ülkeleri veya Avrupa'ya vereceği sağlık alanındaki mesaj, çok farklı olacaktır. İnşallah Bursa'nın gelecek vizyonunda sağlık önemli bir rol alacak" diye konuştu.