Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ve eski İçişleri Bakanı Ala Bursa'da

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ve eski İçişleri Bakanı Ala Bursa'da
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ve eski İçişleri Bakanı Ala Bursa'da
- Bakan Müezzinoğlu: - "İnşallah yeniden mütevazılığımızla milletimize olan merhamet, şefkat ve milletimizin hak ve hukukunu korumadaki mertliğimizle 1 Kasım akşamı, güçlü, istikrarlı bir sürecin başlangıcı olacaktır" - "AK Parti olarak, millete gitmekten onur ve gurur duyan bir siyasi partinin mensuplarıyız. Kurulduğumuz günden bugüne hep milletle yürüdük ve millet iradesinin temsilciliğini yaptık" - Eski İçişleri Bakanı Ala: - "2023 ihracat hedefini 500 milyar dolar olarak belirtmişsek bu, Bursa'ya duyduğumuz, Bursa'nın dinamiklerine duyduğumuz güvenin de eseridir. Bunu Bursa ile yapacağız"

BURSA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "İnşallah yeniden mütevazılığımızla milletimize olan merhamet, şefkat ve milletimizin hak ve hukukunu korumadaki mertliğimizle 1 Kasım akşamı, güçlü, istikrarlı bir sürecin başlangıcı olacaktır" dedi.

AK Parti 'nin Bursa'dan milletvekili adayı gösterdiği Müezzinoğlu ve eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, partinin İl Başkanlığında diğer adaylar ve partililer ile toplantı yaptı.

Bakan Müezzinoğlu toplantıda, 1 Kasım'da gerçekleştirilecek milletvekili genel seçiminin, ülkenin geleceği, milli iradenin güçlenmesi, demokrasi, hukuk devleti, huzurlu ve güvenli bir şekilde muasır medeniyet seviyesi üzerindeki hedefe sağlıklı ve güçlü yürüyebilmesi adına hayırlı sonuçlara vesile olmasını diledi.

Türkiye 'nin, yaklaşık 5 ay aradan sonra yeniden bir genel seçime gideceğini hatırlatan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Ne yazık ki sistemi tıkayan anlayışlar vesilesiyle ve sistemin kendi içindeki zorlukları sebebiyle yeniden 1 Kasım'da seçime gitmek zorunda kaldık. Esasında AK Parti olarak, millete gitmekten onur ve gurur duyan bir siyasi partinin mensuplarıyız. Kurulduğumuz günden bugüne hep milletle yürüdük ve millet iradesinin temsilciliğini yaptık. 14 Ağustos 2001'den bugüne 11'inci seçimine giden bir siyasi partiyiz. Seçimlerden hiç çekinmeyen, seçimlere gitmekten, millet iradesinin gücünü arkasında hissetmekten mutluluk duyan ve bundan da güç alan bir siyasi anlayışın mensuplarıyız. İstikrardan yana bir duruşumuz var. Milli irade ve milletin hak ve hukuku istikrarla korunabilmeli, istikrarın verdiği güçle de geliştirebilmelidir. 7 Haziran seçimlerine kadarki süreçte milletin hak ve hukukunu geliştirerek sürdürebilen bir anlayışı temsil ettik. Bu anlamda 12-13 yıllık dönemde hemen hemen tüm alanlarda ülkemiz, milletimiz, Türkiye'nin geleceğe ait umutları her geçen gün güçlenerek arttı."

- Muhalefetin 7 Haziran'dan sonraki tutumu

Müezzinoğlu, partisinin kurulduğundan itibaren 7 Haziran'a kadar geçen süreçte katıldığı genel seçimlerde hep tek başına iktidar çoğunluğunu elde ettiğini anımsattı.

Muhalefetin 7 Haziran'dan sonraki tutumuna değinen Müezzinoğlu, "Milletimiz hemen seçimin ertesi günü üçüncü sınıf bir tiyatroyu izlemeye başladı. Yüzde 60'lık blokların konuşulduğunu gördü. Ondan sonra birbirlerine başbakanlık ikram edenleri gördü. 'Hiçbir yerde olmam' diyenleri gördü. 'Gel' dersin gelmez, 'git' dersin gitmezleri gördü. Olmazları sayanları, sırtını millet yerine dağa taşa yaslayanları gördü. Bu süreç, demokrasi ve milli irade adına üzüntü verici bir fotoğraftır. Bu fotoğraftan yine milletle çıkacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, 7 Haziran'dan sonra milletin AK Parti'ye verdiği mesajın son derece net olduğunu vurguladı.

Milletin, partisine güvenini bu süreçte de sürdürdüğünü dile getiren Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Yüzde 41'lik bir oran; 'Ey AK Parti, sana inanıyorum, güveniyorum.' ama ikinci bir cümleyi de söyledi; 'ey AK Parti, kendini bir gözden geçir, mütevazılığından, merhametli oluşundan, milletin hak ve hukukunu korumaktaki mertliğinden varsa bazı zafiyetlerin, bunları da düzelt'. Dolayısıyla bunları yeniden gözden geçirebilme samimiyetini gösteren bir siyasi partiyiz. İnşallah yeniden mütevazılığımızla, milletimize olan merhamet, şefkat ve milletimizin hak ve hukukunu korumadaki mertliğimizle 1 Kasım akşamı, güçlü, istikrarlı bir sürecin başlangıcı olacaktır. Bu anlamda milletle beraber yürüyüşü güçlendirerek bir yolculuk yapacağız."

- "Türkiye, orta gelir tuzağına düşmeyecektir"

Gazetelerde 2002'nin ocak ayında atılan manşetleri unutmadığını belirten Müezzinoğlu, bu haberlerde şubat ve mart ayında memur maaşlarının ödenmeyeceğinin yazıldığını belirtti.

O manşetlerde, Türkiye'nin için, şu an Yunanistan'ın içinde bulunduğu fotoğrafın biçildiğini söyleyen Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"AK Parti'nin genel başkanı, bugün cumhurun başkanı, 'Bu milletin gücü de dinamikleri de bu yükün altından kalkar ve dünyaya asla bu fotoğrafı vermez' dedi; millete inanıp güvenerek. Bugün artık bu konu başlıklarını konuşan tek bir kişi yok. Alt gelir grubundan orta gelir grubuna yükselmiş, gayrisafi milli hasılası kişi başına 3 binden 10 bin dolarlara çıkmış bir ülkenin, millete inanarak başarıya imza atmış bir siyasi anlayışın mensuplarıyız. Şimdi Türkiye'nin orta gelir düzeyinin içine girip girmeyeceğinin konuşulduğu bir dönemdeyiz. Türkiye, orta gelir tuzağına düşmeyecektir. Bu millet, geleceği iyi okuyan, gelecek hayallerini güçlü kuran, muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki hedefe yürüme iradesi olan bir millettir. Ona zaman zaman farklı tuzaklar, algı yönetimleri yapmak isteyenler oldu, olmaya da devam ediyor ama bu tuzaklara düşmeyecektir. Milletle yürüyen AK Parti, bu tuzak ve oyunları dün nasıl bozarak geldiyse, bugünden itibaren de yine bozarak, milletin hak ve hukukunu koruyarak bu yolculuğu yapacaktır."

- "1 Kasım yeni bir milat olacaktır"

Müezzinoğlu, bir gazetecinin, "Doların bu süreçteki artışı ve ekonomi gidişatı ortada. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'nin seçim politikası ekonomi üzerine mi olacaktır?" sorusunu yanıtladı.

AK Parti'nin politikasının bir başlık üzerinde sınırlanamayacağını vurgulayan Müezzinoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Temel sorunlarımıza baktığımızda, güçlü bir istikrar temel sorunların çözümünün adresidir, çözüm odağıdır. Birincisi, güçlü bir istikrarlı yapıya ihtiyacımız var. Güçlü, istikrarlı bir yapı, ekonomik, sosyal, güvenlik istikrarı ve peş peşe birçok istikrarı getirir. Ekonomi önemli bir dinamik ama güvenlik ve huzur da önemli bir dinamik. İki yıl öncesine kadar bu ülkede şu soru sorulurdu; 'Türk lirası niye bu kadar değerli, dolar, faizler niye bu kadar düşük?' Daha fazla düşecek. Türkiye'nin bu güçlü gidişinden rahatsız olanlar bir şeye kilitlendi; istikrarı bozmak. 'Türkiye'deki istikrarı bozarsak her şeyi başarabiliriz' dediler. Gezi olaylarından başlayan süreçte bütün stratejik atışlar istikrarı bozmak üzerinedir. Şimdi, yeniden istikrar. İstikrar varsa güven vardır. Güven varsa huzur ortamında ekonomi, eğitim, sağlık, hizmet, hepsinin çözümü olur. İstikrarı bozmak isteyenler 7 Haziran'da bazen beyaz güvercin uçurdu, bazen saz çaldırdı. AK Parti ise istikrarın ne olduğunu 13 yıldır bu millete yaşattı. Bu anlamda 1 Kasım yeni bir milat olacaktır."

- "Bursa, tarihimizin ve kültürel coğrafyamızın hülasasıdır"

Ala ise Bursa'dan milletvekili adayı gösterilmesinin kendisi için onur olduğunu ifade etti.

Bursa'nın, Türkiye ekonomisinde pek çok sektörün lokomotifi olduğunu belirten Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinin en önemli, en büyük, en çok gelişen alanları Bursa'dandır. Bursa'nın Türkiye'nin hedefleriyle buluşan hedeflerini gerçekleştirmek, birinci vazifemiz olacaktır. 2023 ihracat hedefini 500 milyar dolar olarak belirtmişsek bu, Bursa'ya duyduğumuz, Bursa'nın dinamiklerine duyduğumuz güvenin de eseridir. Bunu Bursa ile yapacağız. Bazı ülkelerin toplam ihracatından daha fazla ihracat yapabilen, üretim yapabilen bir şehirdeyiz. Bu şehri, milletimiz teveccüh gösterirse temsil etme onurunu yaşamak istiyoruz. Bu büyük bir sorumluluk ve görevdir. Bu teveccüh hem motivasyonumuzu hem de hiç unutmayacağımız sorumluluğumuzu hatırlatma dipnotu olacaktır. Bursa aynı zamanda tarihimizin de kültürel coğrafyamızın da hülasasıdır. Kültürel coğrafyamız, fiziki coğrafyamızdan çok daha geniştir. Onun hülasasını görmek istiyorsanız da Bursa'ya geleceksiniz. Onun sorumluğu için de bütün kardeşlerimizle 78 milyon birlik ve bütünlük içerisinde, dirlik ve düzen içerisinde bu ülkenin gelişmiş ülkeler içinde hak ettiği yeri alması için, bu ülkeyi kalkındırmak, gelişmiş bir demokrasiye sahip kılmak, şimdi G20 içindeyiz gelişmiş 10 ekonomi içerisine sokmak hepimizin vazifesi, hepimizin görevidir."

Ala, "Bursa'da yaşayan Erzurumluların yüzde kaç oyunu almayı hedefliyorsunuz?" sorusuna, "Bütün Bursalı kardeşlerimizin oyunu alabilmek için politikalar ortaya koyuyoruz. Umarım beğenilir" yanıtını verdi.

Daha sonra Ala'ya, "Bursa'da İçişleri Bakanlığına bağlı birçok kurum var. Bu kurumlarla ilgili yeni projeler devreye alınacak mı? Bursa için yeni ilkeler gündemde mi?" soruları yöneltildi. Ala bu soruyu, "Hükümet kurulduğu zaman kimin hangi görevde olacağını şimdiden yüce Rabbimiz bilir. O bakımdan Bursa teveccüh gösterir, bizi temsilcisi olarak Ankara 'ya milletvekili olarak gönderirse Bursa'daki her bir konunun orada güçlü bir takipçisi olmayı hedefliyoruz. Büyük projelerin de küçük projelerin de orada bizzat takipçisi olacağız" diye cevapladı.

Toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun hazır bulundu.