Salçalık domates fiyatlarındaki düşüş

Salçalık domates fiyatlarındaki düşüş
Salçalık domates fiyatlarındaki düşüş
- Bursa'nın Karacabey ilçesinde fiyatlardaki düşüşü protesto etmek için bir salça fabrikasının önüne siyah çelenk bırakıldı

BURSA (AA) - Bursa'nın Karacabey ilçesinde salçalık domates fiyatlarındaki düşüş, bir salça fabrikasının önüne siyah çelenk bırakılarak protesto edildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Darcan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ziraat odası başkanı, muhtarlar ve çiftçiler, salçalık domates fiyatlarındaki düşüşü protesto etmek için Karacabey'de bir araya geldi. 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de üretilen salçalık domates miktarının yüzde 40'ını ve dünyanın en iyi aromasına sahip domatesini üreten çiftçilerin sesini duyurmak için toplandıklarını söyledi. 

Domates hasadı başlangıcında ve öncesinde sanayicilere, çiftçi ve sanayicinin ortak menfaatleri doğrultusunda birlik ve beraberlik çağrısında bulunduklarını belirten Erdem, "Dünyaya mal olmuş domates üretiminin yanı sıra, doğrudan ve dolaylı olarak ülke ekonomisine ve istihdamına müthiş katkısı olan üreticimizin düştüğü bu kötü tablo ülke çapında büyük yankı uyandırmıştır. Fakat, bu tepkilere duyarsız kalan ve aksine daha olumsuz bir durum ortaya koyan ve koymak isteyen bazı sanayicilerimizin ne yapmak istediklerini anlamıyoruz" dedi. 

Erdem, maliyeti belli olan domates üretiminin altında fiyat veren, ayrıca aldığı taahhüdü düşüren ve verdikleri taahhütleri yerine getirmeyen sanayicileri kendileriyle birlikte bu sorunu çözmeye davet etti. 

Bursa Ziraat Odaları İl Koordinatörü ve Orhaneli Ziraat Odası Başkanı Nafiz Kaya ise geçen yılda burada olduklarını ve çiftçinin mahsulünün tarlada kalması sonucu bir facia yaşandığını belirtti.

Çiftçinin geçen yıldan bu yıla borçlu olarak girdiğini dile getirerek, "Bu yıl bol bir ürün var. Fakat bu sene de düşük fiyat politikaları karşımıza çıktı. Sanayici bizimle 25 kuruşa anlaşmasına rağmen tarladaki fiyatı 12 kuruşa indirmiştir. Bizim maliyetimiz 20 kuruş civarındadır. Sözleşme yapan firmaların çeşitli bahanelerle ürünümüzün fiyatını geriye çekmeye çalışmaktadırlar" diye konuştu. 

Kaya, çiftçinin ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Binlerce çiftçi batma noktasına gelmiştir. Sanayici ihracata yönelik 2,80 avro seviyesinden anlaşma yaptı. Fakat bugün avro 3,30 lira seviyesindedir. Bu kur farkından da sanayici bir şey vermiyor. Sanayici hepsini kendi cebine atıyor. Bizim sorunumuza bir çare bulunmazsa, sanayici bizimle buluşmazsa, sanayici seneye bizimle çalışmak istiyorsa, sürdürülebilir bir tarım için bu çiftçi sanayiciye, sanayici bize lazım ise sanayici bizim sesimize bugün kulak vermek zorundadır. Eğer vermediği takdirde biz bugün bir eylem yapmıyoruz. Sadece sesimiz duyurmak için buradayız. Ama sesimize kulak vermez ise, biz binlerce çiftçimizle eyleme hazır durumdayız.''

Açıklamaların ardından grup üyeleri ilçede faaliyet gösteren bir salça fabrikasının girişine siyah çelenk bıraktı.