Salçalık domatesin sözleşmeli fiyatında "briks" sancısı

Salçalık domatesin sözleşmeli fiyatında "briks" sancısı
Salçalık domatesin sözleşmeli fiyatında "briks" sancısı
- Türkiye'nin salçalık domates üretiminin önemli bir kısmını karşılaması beklenen Bursa'nın Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovalarında, domates fidelerinin ekim işlemi tamamlanma aşamasına gelirken, ürünün briks oranı üzerinden belirlenen sözleşmeli fiyatlar, tartışma konusu oldu - Salça fabrikaları, ortama 4,8 briks oranını dikkate alıp, ekim sonu ödemeli 25 kuruş ve Ocak 2016 ödemeli 26 kuruşa sözleşme imzalarken, üreticiler bölgede yetiştirilen domateslerin briks değerinin 6'ya yaklaştığını, fiyatların da 30 kuruş dolayında olması gerektiğini savunuyor - Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erdem: - "Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovalarında yetiştirilen salçalık domatesin aroması dünya çapında, briks değeri de son derece yüksek"

BURSA (AA) - HALUK YÜKSEL -  Türkiye 'nin salçalık domates üretiminin önemli kısmını karşılaması beklenen Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovalarında, domates fidelerinin ekim işlemi tamamlanma aşamasına gelirken, ürünün briks (suda çözünür kuru madde) oranı üzerinden belirlenen sözleşmeli fiyatlar, tartışmaya yol açtı.

Salça fabrikaları, ortama 4,8 briks oranını dikkate alıp, ekim sonu ödemeli 25 kuruş ve Ocak 2016 ödemeli 26 kuruşa sözleşme imzalarken, üreticiler bölgede yetiştirilen domateslerin briks değerinin 6'ya yaklaştığını, fiyatların da 30 kuruş dolayında olması gerektiğini söylüyor. 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa'nın Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçeleriyle  İzmir 'in Kemalpaşa ilçesinde salçalık domates fidelerin dikimlerinin, benzer hava şartları nedeniyle aynı döneme denk geldiğini belirtti. 

Erdem, yaklaşık 90 bin dekarı Karacabey, 30 bin dekarı da Mustafakemalpaşa ovalarında olmak üzere, toplam 120 bin dekar alanda gerçekleştirilen ekimlerin, yüzde 90-95 oranında tamamlandığını, bir hafta içinde de sona ereceğini kaydederek, geçen yıla kıyasla bölgedeki ekim alanlarının yüzde 20-25 arttığını bildirdi. 

"Bursa'nın iki ovasının, Türkiye'nin salçalık domates üretiminin genellikle yüzde 40'ın karşıladığını, bu sene ise oranın yüzde 45-50'ye ulaşacağını tahmin ettiklerini" anlatan Erdem, "Türkiye'nin salçalık domates üretim bu sene 2,5-3 milyon ton olarak tahmin ediliyor. Bursa, bu rakamın 1 milyon 200 bin tonunu karşılar. Bölge, üretim açısından çok büyük bir potansiyele sahip ama sadece miktar değil, kalitede de rakipsiz" diye konuştu. 

- "Kilogram fiyatı 30 kuruş dolayında olmalıydı"

Erdem, salçalık domates kalitesinin, briks değeri ve aromasıyla ölçüldüğünü, fiyatının da bu unsurlara göre belirlendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: 

"Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovalarında yetiştirilen salçalık domatesin aroması dünya çapında, briks değeri de son derece yüksek, 4,5'un altına düşmez 6'ya kadar gider. Ancak bu sene salça fabrikaları, ortama 4,8 briks oranını dikkate alıp, ekim sonu ödemeli 25 kuruş ve Ocak 2016 ödemeli 26 kuruşa çiftçilerle sözleşme imzaladı. Bölgemizin domatesi çok daha fazla değeri hak ediyor. Unutmayalım, geçmişte bir firma salça üretmek için Şanlıurfa'da fabrika kurmuş, ancak briks değeri, renk ve kaliteyi tutturamadığı için tesisi kapatmak zorunda kalmıştı. Karacabey ve Mustafakemalpaşa çiftçisi daha üst rakamları bekliyordu, kilogram fiyatı 30 kuruş dolayında olmalıydı."

Bölge çiftçisinin, geçen sene özellikle hasat döneminde, aşırı yağışlar yüzünden ürünlerin çürümesi sonucu milyonlarca lira zarara uğradığını hatırlatan Erdem, yine fabrikalara yapılan teslimatlar sırasında, çiftçinin hak etmediği "fire"ler nedeniyle sıkıntı yaşadığını sözlerine ekledi.