Savcı Kaya, Bursa Adliye Sarayında aşure dağıttı

Savcı Kaya, Bursa Adliye Sarayında aşure dağıttı
Savcı Kaya, Bursa Adliye Sarayında aşure dağıttı
BURSA (AA) - Bursa Cumhuriyet Savcısı Özgür Katip Kaya, adliyede aşure dağıtımı yaptı.Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin, başsavcı vekilleri,...

BURSA (AA) - Bursa Cumhuriyet Savcısı Özgür Katip Kaya, adliyede aşure dağıtımı yaptı.

Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin, baş savcı vekilleri, hakim , savcı ve adliye personeline aşurelerini dağıtan Kaya,  aşure geleneğinin önemine değindi.

Kaya, ''Aşure Günü hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İnsanlık kadar eski olan aşurenin Anadolu ve Balkanlar'da tüm peygamberin ortak orucu olan Muharrem orucundan sonra pişirilip dağıtılır. Muharrem ayı, matem ayı, muhasebe ayı olarak da bilinmektedir. Aşure, kaynağı Nuh peygamber'e kadar gider. Nuh peygamber, tufan hadisesinde yiyecekleri tükenince ambarda kalan son malzemeyi değerlendirmiş. Zor bir zamanda güzel bir tat elde etmişler. Bu nedenle sevgi ve dayanışma yemeğidir. Aşure birlik ve beraberliğin tatlısıdır. Aşure, sevgi ikramı, kardeşlik davetidir." ifadelerini kullandı.

Aşurenin ortak yaşamı, farklıklara saygıyı, demokrasiyi ve uzlaşmayı simgelediğini belirten Kaya, ''Başka bir dünyamız, ülkemiz yok. Zenginliklerimizden ağız tadımıza uygun ortak bir lezzet çıkartabiliriz. Aşure, inancı, kökeni, aidiyeti, dünya görüşü ne olursa olsun bu topraklarda yaşayan herkesin ortak noktada buluşturabilen bir yiyecektir." diye konuştu.