Sebze ve meyvenin "hal"inden kadınlar anlıyor

Sebze ve meyvenin "hal"inden kadınlar anlıyor
Sebze ve meyvenin "hal"inden kadınlar anlıyor
- Bursa'da, Kent Hali'nde çalışan kadınlar, aile bütçelerine katkı sağlamak ve çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak için mesailerine insanların çoğu uyurken başlıyor - Sebze ve meyvelerin temizlenip ayıklanması işiye uğraşan kadınlar, kışın soğuğa, yazın da sıcağa katlanarak nafakalarını çıkarıyor

BURSA (AA) - VEDAT YÜCEBAŞ - Bursa Kent Hali'nde "ekmek parası" için çalışan kadınlar, çocuklarının geçimini sağlayabilmek için pazar hariç her gece saat 05.00'te işe gelip öğleye kadar mesai yapıyor.

Halde çalışan kadınlar, kentte insanların çoğu derin uykuda iken mesaiye başlamak için evlerinden çıkıp yola koyuluyor.

Bazen sıfırın altına düşen, kimi zaman da bunaltıcı derecede sıcak olan havalarda, gecenin zifiri karanlığında Kent Hali'nin yolunu tutan kadınlar, hemcinslerinin evde işe giden eşlerine, okula giden çocuklarına kahvaltı hazırlamak için uyandığı dakikalarda mesailerinin önemli bölümünü bitiriyor.

Ağırlıklı olarak soğan ve patates toptancılığı yapan komisyoncularda çalışan kadınlar, günde 40-50 ton sebze ve meyveyi elden geçirip ayıklıyor.  Kadın işçilerin, hafta tatili olan pazar günleri dışında saat 05.00'te başlayan mesaisi öğleye kadar sürüyor.

Ayıklanan, kasalara doldurulan ürünler, market rafları, pazar tezgahları ve manav dükkanlarında sabahın erken saatlerinde yerlerini alıyor.

İşçilerden Nezehat Süzer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ev ekonomilerine katkı sağlamak ve çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak için kışın soğuğa, yazın sıcağa katlandıklarını söyledi.

Halde bazen hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğünü, açık alan olduğundan özellikle ellerinin çok üşüdüğünü vurgulayan Süzer, "Çoluk çocuk için işe sabaha karşı geliyoruz. Sonuçta hayat mücadelesi. Çocuklarımız için çalışmak zorundayız. Halde çalışmak zor ama alıştık artık" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  hayat

  ,

  Çocuk

  ,

  Kahvaltı

  ,

  Kadın

  ,

  Pazar

  ,

  Gece

  ,

  Hava

  ,

  zaman

  ,

  ekmek

  ,

  kent

  ,

  Karşı

  ,

  sıcak