Seçim barajı tartışmaları

Seçim barajı tartışmaları
Seçim barajı tartışmaları
- CHP İstanbul Milletvekili Oran: "Anayasa Mahkemesinin, seçim barajını gündemine almasını doğru buluyoruz. Hiç de geç değil, daha seçime 6 ay var"

BURSA (AA) -  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, seçim barajı konusundaki tartışmalara ilişkin, "Anayasa Mahkemesinin, seçim barajını gündemine almasını doğru buluyoruz. Hiç de geç değil, daha seçime 6 ay var" dedi.

Partisinin Bursa İl Başkanlığını ziyaret eden Oran, yaptığı konuşmada, milli iradenin tam olarak gerçekleşmesi talepleri doğrultusunda seçim barajı konusunu 4 yıldır dile getirdiklerini söyledi.

Bununla ilgili kanun teklifi verdiklerini hatırlatan Oran, "Anayasa Mahkemesinin, seçim barajını gündemine almasını doğru buluyoruz. Hiç de geç değil, daha seçime 6 ay var. Bu konuda sağlıklı bir karar vermesi gerekiyor" diye konuştu.

Baraj nedeniyle seçmen tercihlerinin parlamentoya tam yansımadığını savunan Oran, 3 Kasım 2002'deki seçimde oyların yüzde 46'sının boşa gittiğini ileri sürdü. Oran, şunları kaydetti:

"Şu andaki seçim barajının, demokrasiye, insan haklarına ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymaması, bunun milli iradenin tecelli etmesinin önünde büyük bir engel olması, duvar olması nedeniyle Anayasa Mahkemesine barajı kaldırması konusunda başvurdum.  Türkiye , bu ayıptan kurtulmalıdır, baraj yeniden değerlendirilmelidir. Anayasa Mahkemesi, bu konuda rahat bir şekilde, Avrupa Birliği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, hep oradaki süreçlere göre tarafsız, bağımsız bir şekilde, baskı altında kalmadan karar vermelidir. 21'inci yüzyıl Türkiye'sine bu ayıp yakışmıyor. Anayasa Mahkemesi, barajda bir oran belirlemiyor, barajın insan hakları ihlali olduğunu söylüyor, sadece barajı kaldırıyor. Barajın oranıyla ilgili karar alması gereken, TBMM'dir."