Şehidin mezarını 40 yıl sonra ziyaret ettiler

Şehidin mezarını 40 yıl sonra ziyaret ettiler
Şehidin mezarını 40 yıl sonra ziyaret ettiler
- Yıldırım Belediyesinin düzenlediği organizasyonla KKTC'ye giden iki kardeş, Barış Harekatı'nın ardından şehit olan ağabeylerinin mezarının başında dua etti

BURSA (AA) - Yıldırım ilçesinde yaşayan ve Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin girişimiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) götürülen iki kız kardeş, Barış Harekatı sonrası şehit düşen ağabeylerinin mezarını ziyaret etti.

Yıldırım Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası 1975 yılında şehit olan Salih Altun'un kız kardeşleri Yeternaz Gücüyeter ve Mecbure Yonak, yıllardır çok istemelerine rağmen maddi imkansızlıklardan dolayı bir türlü onun kabrini ziyaret edemedi.

Gücüyeter ve Yonak, bu konunun iletilmesi üzerine Edebali'nin girişimiyle KKTC'ye götürüldü. Kardeşler, Salih Altun'un mezarı başında dua etti.

Kardeşler, Yıldırım'a döndüklerinde Edebali'yi ziyaret ederek, şehidin kabrinden aldıkları toprağı verdi.

Edebali, şehidin emaneti olarak gördükleri iki kardeşin isteğini duyunca hemen harekete geçtiklerini belirterek, "KKTC'deki makamlarla yaptığımız görüşmeler sonucu gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra Mecbure ve Yeternaz hanımları Kıbrıs'a gönderdik. Böyle anlamlı bir buluşmaya ve şehidimizi kardeşleri ile bir araya getirerek, kardeşlerinin şehidimizin kabri başında dua etmelerine vesile olduğumuz için çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Gücüyeter ise şunları kaydetti:

"Ağabeyimizin mezarını bir kez de olsa görebilmek için başvurmadığımız yer kalmadı. En sonunda Yıldırım Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Edebali bize yardımcı oldu da gidip ziyaret edebildik. Şehidimizin mezarı başında dua etmenin mutluluğunu yaşadık. Bize bu imkanı sağlayan Başkan İsmail Hakkı Edebali'den Allah razı olsun."

Yonak ise ziyarette çok heyecanlandıklarına değinerek, "Ağabeyimizle 40 yıl aradan sonra tekrar bir araya gelmenin sevincini yaşadık. Çok heyecanlandık. Şehit ağabeyim canlıymış, sanki bizimle birlikteymiş gibi hissettik. Bize bu fırsatı sağlayan başkanımıza ve tüm yetkililere teşekkür ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.