Sinan Paşa Külliyesi'nin duvarının yıkıldığı iddiası

Sinan Paşa Külliyesi'nin duvarının yıkıldığı iddiası
Sinan Paşa Külliyesi'nin duvarının yıkıldığı iddiası
- Yenişehir ilçesindeki külliyenin restorasyonda duvarının yıkılarak kamyon geçişi için kapı açıldığı iddiasını inceleyen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanları, numune aldı - Restorasyonu yürüten Sama İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncuoğlu: - "UU¨ Fen Edebiyat Faku¨ltesi Sanat Tarihi Bölümü O¨g?retim Elemanı Doç. Dr. Yavaş'ın bu duvarın özgün olmadığına dair bir raporu vardır. O raporda duvar, çok takın bir tarihli"

BURSA (AA) - Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanları, Yenişehir ilçesindeki tarihi Sinan Paşa Külliyesi'nin restorasyonda duvarının yıkılarak kamyon geçişi için kapı açıldığı iddiasına ilişkin inceleme yaptı.

Osmanlı Devleti'nde beş kez sadrazamlık yapan Koca Sinan Paşa'nın inşa ettirdiği külliyede  araştırma yapan uzmanlar, binanın iç ve bahçe duvarlarından malzeme analizi için numune aldı.

Külliyenin dışını da inceleyen ekip, daha sonra toplantı için bir araya geldi. Toplantıya ilişkin bilgilendirmenin ilerleyen tarihlerde yapılacağı duyuruldu.

- "Söz konusu duvar, özgün bir duvar değildir"

Restorasyonu yürüten Sama İnşaat 'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Sabuncuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sinan Paşa Külliyesi'nin restorasyonuna 10 gün önce başladıklarını söyledi.

Külliyenin tamamında yapısal çatlaklar olduğunu belirten Sabuncuoğlu, "Söz konusu duvar, özgün bir duvar değildir. Burada çürütme yaptıktan sonra duvar bu hale geldi. Duvarın iyileştirmesini bilahare yapacağız" ifadesini kullandı.

Sabuncuoğlu, kurul uzmanlarının aldığı numunenin malzeme analizinden geçirilmesinin ardından kurulun açıklama yapacağını aktardı. Sabuncuoğlu, şöyle konuştu:

"Bu açıklama ile duvarın özgün, bahsedildiği gibi 400-500 yıllık olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Çıktıktan sonra haklı olduğumuz da ispat edilecektir. Uludag? U¨niversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Faku¨ltesi Sanat Tarihi Bölümü O¨g?retim Elemanı Doç. Dr. Doğan Yavaş'ın bu duvarın özgün olmadığına dair bir raporu vardır. O raporda duvar, çok takın bir tarihli. Bu raporu da kurula sunduk. Zaten bu yapı 2006-2007 yıllarında restorasyon geçirmiş ama ciddi bir restorasyon değil. Duvardaki ahşaplar, harç kendini gösteriyor."

Sabuncuoğlu, külliyenin 1950 yılında çekilen fotoğraflarında, tarihi olduğu iddia edilen bahçedeki duvarın görünmediğini de sözlerine ekledi.