Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
- Bursa ve Yalova ve Çanakkale'de, Müslüman Türklere yönelik uygulamalar protesto edildi

BURSA (AA) - Bursa, Yalova ve Çanakkale'de, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanlara yönelik uygulamalar kınandı.

Bursa'da, Orhangazi Parkı'nda toplanan Saadet Partisi İl Gençlik Kolları üyesi grup, sloganlar atarak zulümleri protesto etti.

Saadet Partisi Bursa İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Hasan Arslan, grup adına yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan'daki Müslümanlara yapılan zulümlere İslam ülkeleri başta olmak üzere tüm insanlığın dikkatini çekmeyi amaçladıklarını söyledi. 

Arslan, yalnızca inançları gereği kişisel ibadetlerini yerine getirdikleri için yüzlerce Doğu Türkistanlının hunharca katledildiğini dile getirerek, Çin yönetimi tarafından Müslüman halkın ibadet etmelerinin haksız bir şekilde yasaklandığını ifade etti.

Yapılanlar karışında ''tek ümmet'' olmak zorunda oldukların anlatan Arslan, ''Biran önce ülkemizin önderliğinde İslam ülkeleriyle birlikte bir platform oluşturmalı, İslam birliğini tesis etmeli, gerekli diplomatik girişimleri yapmalıyız'' dedi.

Arslan, yapılan girişim sonucu yaşanan sıkıntının giderilmesi için bir kısım Doğu Türkistanlının Türkiye 'ye getirildiğini hatırlatarak, ''Ancak unutmamalıdır ki Doğu Türkistan'ın nüfusu 40 milyondur. Bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu sıkıntıların tek çözümü İslam birliğinin kurulmasıdır'' diye konuştu.

Grup, yapılan açıklamanın ardından dağıldı.

- Doğu Türkistanlı anne ve 4 çocuğu da katıldı

Yalova'da da Yalova Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Müslümanlara yönelik uygulamalara tepki gösterdi.

Cuma namazı sonrasında Merkez Camisi önünde toplanan grup ellerinde Türkiye ve Doğu Türkistan bayrakları ile dövizler taşıdı. Grup içinde Doğu Türkistan'dan Müslümanlara yapılan saldırılar nedeniyle Türkiye'ye kaçan anne ve 4 çocuğu da yer aldı.

Memur-Sen Yalova Şube Başkanı Uğur Hakan Tan, grup adına yaptığı basın açıklamasında, Müslüman Uygurlara yönelik baskıların her yıl artarak sürdüğünü söyledi.  

Tan, Türkiye'nin Doğu Türkistan'a karşı tarihi sorumluluklarının bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:  

"Çin'de Müslümanlara uygulanan zulüm ve vahşeti durdurma görevi ilk önce Türkiye'nindir. Türkiye, ata yurduna sahip çıkmalı ve bu konuda daha çok rol üstlenmelidir. Doğu Türkistan meselesi sadece Uygur Türklerinin bir sorunu olarak görülmemeli ve vicdan sahibi insanlar bu meseleyi sahiplenmelidir. Bu duygularla, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu ifade ediyor; Doğu Türkistan'daki soydaşlarımıza destek olmak, faşist Çin zulmünü protesto için dünyadaki, ülkemizdeki duyarlı herkesi, ucuz Çin mallarını boykot için harekete geçmeye davet ediyoruz. Her türlü insanlık dışı uygulamanın bir an önce sona ermesini temenni ediyor; yaptıklarından dolayı Çinli yetkilileri lanetliyoruz."

Gruptaki Türkistanlı anne, açıklama sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

- Denize çelenk bırakıldı

Çanakkale'de de  MHP il ve ilçe teşkilatı üyeleri, "Doğu Türkistan"da hayatını kaybeden Müslümanlar için denize çelenk bıraktı

MHP İl Başkanı İsmet Balkan, Merkez İlçe Başkanı Hakan Pınar ile partililer, cuma namazı öncesi Doğu Türkistan'da hayatını kaybedenler için okunan mevlite katıldı. Daha sonra, gıyabı cenaze namazı kılındı. 

Balkan, namazın ardından yaptığı açıklamada. MHP olarak Çin'in Doğu Türkistan'da Müslümanlara saldırılarına dikkati çekmek istediklerini söyledi.

Ramazanın başında, tüm dünyanın gözü önünde sırf Müslüman ve Türk olmaları nedeniyle inançlarını yaşamak isteyen 28 "Doğu Türkistan"lı Türk'ün acımasızca katledildiğini belirten Balkan, son 10 yılda 2 milyon Uygur Türkünün öldürülmesine MHP'nin seyirci kalmadığını ve kalmayacağını bildirdi.

Balkan, demokrasi savunucularının söz konusu "Doğu Türkistan" olduğunda Türklerin uğradığı katliamları görmezden geldiğini ifade ederek, "Doğu Türkistan Türk milletinin beşiğidir. Nerede insan hakları? Uygur Türkleri insan değil mi? Çanakkale'den dünyadaki Türkleri Çin'in Uygur Türklerine karşı uyguladığı katliama karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Türk dünyası neredesiniz?" diye konuştu.

Konuşmasının ardından, Doğu Türkistan'da hayatını kaybeden Müslümanlar için denize çelenk bırakıldı.