Soma'daki maden şehitleri anılıyor

Soma'daki maden şehitleri anılıyor
Soma'daki maden şehitleri anılıyor
Bursa'da bazı sendika ve sivil toplum örgütü üyelerinden oluşan bir grup, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıl dönümü dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

BURSA (AA) - Bursa'da bazı sendika ve sivil toplum örgütü üyelerinden oluşan bir grup, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıl dönümü dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Setbaşı Köprüsü'nde toplanan gruptakiler, çeşitli dövizler taşıyarak ve sloganlar atarak Atatürk Heykeli'ne yürüdü. 

Grup adına açıklama yapan HDP Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, herkesin bu topraklarda yaşayabilmenin bedelini çok ağır ödediğini söyledi.

İşçilerin, maden ocağında yaşamını yitirmesinin bir kader olmadığını belirten Sakık, şöyle konuştu:

"Bu bir kader değil. Biz hepimiz o kadar çok acı bedeller ödeyerek bu topraklarda yaşama mücadelesi veriyoruz. Birlik oluşturup, bu ölümün bizim kaderimiz olmadığını ve buralarda daha çok yaşanabilir bir ülke nasıl yaratabiliriz?' Hep birlikte bu ülkeyi nasıl özgürlükler ülkesi yapabiliriz? diye düşünmemiz lazım. Buralarda siyasi aktörlerin siyasetçilerin günahlarının o kadar çok olmasına rağmen hiçbir şey olmamışcasına siyasal mücadeleyi sürdürüyorlar. Biz de seyirci olarak onları izliyoruz. Bu olay başka ülkelerde olmuş olsaydı bir çok bakan görevini terk ederdi. Ama ne hikmetse bütün olumsuzluklara rağmen hiçbir şey olmamışcasına görevlerini sürdürüyorlar. Biz de parlamentoda bulunan siyasi partiler bir bütünlük içerisinde bunları seyrediyoruz. Burada diğer dost partilerin de birlik içerisinde geleceği birlikte inşa edeceklerini umut ediyorum."

Yürüyüşte başında '302' yazılı kask bulunan Şenol Gül de bunun çok anlamlı bir rakam olduğunu belirterek, "Biliyorsunuz ki kaybettiğimiz canların sayısı 301'dir. Kafamdaki kaskta yazan 302 ise 301+1 dir. Buradaki artı bir, ölen benim. Ölen insanlığın kendisidir. Ölen yetim kalan çocuklardır. Dul kalan eşlerdir. 302'nin anlamı budur" ifadesini kullandı.