"Suriye'de Acil Una İhtiyaç Var Kampanyası"

"Suriye'de Acil Una İhtiyaç Var Kampanyası"
"Suriye'de Acil Una İhtiyaç Var Kampanyası"
- İnegöl'de bir okulun öğrencileri tarafından toplanan 500 çuval un, İHH İnsani Yardım Vakfının Suriye sınırında kurduğu fırınlara gönderilecek

BURSA (AA) - Bursa'nın İnegöl ilçesinde özel bir kolejin öğrencileri, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli ihtiyaç sahipleri için başlatılan kampanya kapsamında un bağışı topladı.

"Suriye'ye Acil Una İhtiyaç Var" kampanyası kapsamında okul idaresinin koordinatörlüğünde 3 gün süren çalışmalarda, kolejin ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerinin çabalarıyla 500 çuval un bağışlandı.

Toplanan unlar, Suriye sınırında ekmek yapımı için kurulan İHH İnsani Yardım Vakfı fırınlarına gönderilmesi amacıyla İnegöl İnsani Yardım Derneği sorumlusu İlhan Tatlı'ya teslim edildi.

Tatlı, teslim töreninde yaptığı konuşmada, Suriyeli iç savaş mağdurlarına en küçük yardımın bile hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Onlara destek olmak için çalışmalarının sürdüğünü belirten Tatlı, "Ülkenin çeşitli bölgelerinde ve kamplarında soğuktan, açlıktan meydana gelen ölümleri göz önüne alarak un, gıda, sağlık ve barınma başta olmak üzere yapılan bağışları, kardeşlerimizin dertlerine çare olmanın gayretiyle insani yardıma muhtaç insanlara ulaştırıyoruz" dedi.

Tatlı, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Türkiye genelinde başlatılan un kampanyasına verilen desteklerden büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Suriye'ye gönderilen yardım tırı sayısının 4 bin 700'ü bulduğunu aktaran Tatlı, şöyle konuştu:

"Gönderilen unlar başta Halep, İdlip, Hama olmak üzere bombalı saldırılara maruz kalan sivil halka ulaştırılıyor. Suriye'nin Türkiye sınır hattında bulunan, kısmen daha güvenli bölgelerde 200'ü aşkın sığınmacı kampı bulunuyor. Kendi imkanlarıyla derme çatma kamplarda 300 binin üzerinde sivil yaşıyor. Bu kamplara katılımlar devam ediyor. Sonuç olarak, 'Suriyelilerin kaderinde bir savaş varsa bu onların imtihanıdır' deyip kenara çekilemeyiz. Bizim imtihanımız ise en az onlar kadar çetindir. Onların dertleriyle dertlenmek, bir sıkıntıları varsa gidermek ve onlara her türlü yardımda bulunmak zorundayız. Ensar gibi kucak açmalıyız. Temel ihtiyaçlarını karşılayarak kardeşlik görevimizi yerine getirmeliyiz."