Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- Saldırıda ölen Ferdane ve oğlu Nartan Kılıç için HDP Bursa il binası önünde tören düzenlendi

BURSA (AA) - Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısında ölen Ferdane ve oğlu Nartan Kılıç için HDP il binası önünde tören yapıldı.

Polis, törenin yapılacağı cadde ve bağlantı yollarını trafiğe kapatırken, İl Jandarma Komutanlığına ait eğitimli bomba arama köpeği, tören alanı ve konuşma platformunda arama yaptı.

Törene katılanlar, polis ekipleri ve HDP'li gençler tarafından arandıktan sonra alana alındı.

Siyah flama asılan parti binası önünde toplananlar, terör örgütü DAEŞ aleyhine sık sık slogan attı. Bunun ardından Ferdane ve Nartan Kılıç'ın tabutları tören alanına getirildi.

HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak, törende yaptığı konuşmada, 7 Haziran'da Bursa'da partisinden milletvekili adayı olan Metin Kılıç'ın eşi Ferdane ve oğlu Nartan Kılıç'ın cenaze töreni için toplandıklarını söyledi.

Suruç'taki saldırıyı lanet ve nefretle kınadıklarını belirten Kolçak, "Başta Ferdane ve Nartan yoldaşlarımız olmak üzere 32 devrimci yoldaşımızın anısı önünde saygı ve minnetle eğiliyoruz. Onlara buradan şu sözü veriyorum,  sevgili Ferdane ve Nartan sizi çok kısa bir sürede tanıdım ama size söz, sizin o güzel yüreğinizi, o dostluk ruhunuzu, o halkların birlikteliğine inancınızı mücadelemizde esas alacağız. Sizleri asla ve asla unutmayacağız" diye konuştu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca ise Suruç'ta bir katliam yaşandığını ifade etti.

Olaydan yara almadan kurtulan Güjan Ceylan da Ferdane ve Nartan Kılıç'ın, demokrasi ve barış için mücadele ettiğini anlattı.

Onların ve beraberindeki grubun, Kobani'nin çocuklarına nefes olmak istediğini dile getiren Ceylan, şunları kaydetti:

"Bu süreçte ne Çerkez kimliğine sıkışıp Türkiye gerçeklerine ve mücadeleye sırtlarını döndüler, ne de bu mücadele sırasında Adige ve Abhaz kimliklerini unuttular. Onları katledenler tarihin çöplüklerinde ait oldukları yere isimlerini yazdırırken Adige ve Abhaz halklarının asla hafızalardan çıkarmayacağı Nartan ve Ferdane'nin bıraktığı mirası, halkların birlikteliği inancını çok daha yukarıya taşıyacağımıza, anılarının huzurunda söz veriyoruz."

Daha sonra cenaze nakil aracından alınan tabutlar, platformun önüne konuldu. Bu işlem sırasında Ferdane Kılıç'ın cenazesini kadınlar, Nartan Kılıç'ın cenazesini ise gençler taşıdı. Bu sırada Metin Kılıç ve saldırıdan yaralı kurtulan kızı Sinem Kılıç'ın ağladığı görüldü.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından bir süre daha omuzlarda taşınan tabutlar, cenaze nakil aracıyla partililerin oluşturduğu konvoy eşliğinde ailenin merkez Nilüfer ilçesi Ataevler Mahallesi'ndeki evinin önüne götürüldü.

Araçların hareketi sırasında Acemler semtinde bir otomobildeki kişiler, "bozkurt işareti" yaptı. Konvoydakiler bu aracı durdurdu ve iki grup arasında arbede çıktı. Polisin araya girmesiyle olay büyümeden taraflar ayrıldı.