Susurluk Su Havzası Yönetim Toplantısı

Susurluk Su Havzası Yönetim Toplantısı
Susurluk Su Havzası Yönetim Toplantısı
- Bursa Valisi Karaloğlu: "Mevcut su kaynaklarımızı çok iyi değerlendirmek ve korumak, aynı zamanda yettiği ölçüde kullanmak durumundayız"

BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Mevcut su kaynaklarımızı çok iyi değerlendirmek ve korumak, aynı zamanda yettiği ölçüde kullanmak durumundayız" dedi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Çarşamba Valilik Hizmet Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Susurluk Su Havzası Yönetim Toplantısı'na katılan Karaloğlu, burada yaptığı konuşmada, suyun dünyada çok stratejik bir unsur haline geldiğini söyledi.

Gelecekte suyu elinde bulunduran, sahip olduğu su kaynaklarını iyi yöneten ve kaliteli suyu olan devletlerin diğer devletlere fark atacağını belirten Karaloğlu, "Ülkemize baktığımızda su kaynakları bakımından zengin bir ülke değiliz. Fakir bir ülke de değiliz. Yani kendimize yetecek su kaynakları olan bir ülkeyiz. Ama bu kaynakları mutlaka iyi planlamak ve doğru kullanmak zorundayız" dedi.

Karaloğlu, israf ve kirletme konularında çok daha dikkatli olunması gereken bir zamanda olunduğunu ifade ederek, "Suyun bu önemini ve değerini gören Orman ve Su İşleri Bakanlığımız bildiğiniz gibi 2009 yılında başlattığı çalışma ile Türkiye 'yi su havzalarına ayırdı. Bursa'nın da içinde bulunduğu, Kütahya, Balıkesir, Çanakkale ve küçük bir grubu da olsa İzmir gibi illerimizin bulunduğu 'Susurluk Havza Yönetimi'nin merkezini de Bursa olarak biz yönetiyoruz. DSİ Bölge Müdürlüğümüz de sekreteryasını yönetiyor" diye konuştu.

Şubat ayındaki ilk toplantıda Kirmasti yani Mustafakemalpaşa Çayı'ndaki bor ve arsenikten kaynaklanan kirliliğin sebeplerinin ve çözüm yollarının üzerinde çalıştıklarını hatırlatan Karaloğlu, bugünkü toplantıda ise Mustafakemalpaşa Çayı'nda ki bor ve arsenikten kaynaklı kirlilik ve Nilüfer Çayı'nı tartışacaklarını vurguladı. 

Toplantıda sorunları ve bu sorunların çözüm yollarını konuşacaklarını dile getiren Karaloğlu, "Tüm katılımcılar bu konu hakkında kendileriyle ilgili görevler çıkarsınlar. Kendi üzerine düşeni yapma noktasında kendilerine durumdan vazife çıkarsınlar. Marmara Bölgesi, Türkiye sanayisinin ağırlıklı yükünü taşıyan bölgelerden bir tanesi. Sanayinin suya ihtiyacı var. Sanayi dolayısıyla bölgedeki nüfus artışından kaynaklanan kullanım suyuna çok ciddi ihtiyaçlarımız var. Mevcut su kaynaklarımızı çok iyi değerlendirmek ve korumak, aynı zamanda yettiği ölçüde kullanmak durumundayız" açıklamalarında bulundu.