Tarihi Irgandı Köprüsü'nde "Sanat Günleri" başladı

Tarihi Irgandı Köprüsü'nde "Sanat Günleri" başladı
Tarihi Irgandı Köprüsü'nde "Sanat Günleri" başladı
BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ''Irgandı Köprüsü Uluslararası Sanat Günleri'', Uluslararası Çarşılı Köprü...

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ''Irgandı Köprüsü Uluslararası Sanat Günleri'', Uluslararası Çarşılı Köprü Sanatçıları'nın katılımıyla başladı.

Bulgaristan'dan gelen sanatçıların da katılımıyla 3 gün sürecek etkinliğin açılış töreni, köprü girişinde yapıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Büyükşehir Belediyesi olarak Irgandı Köprüsü sanatçıları ile "Irgandı Köprüsü Sanat Günleri" etkinliğini düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Irgandı Köprüsü'nün 2004 yılında yenilenerek kullanıma açıldığını ve sanatçıların geleneksel el sanatlarını artık burada icra ettiğini söyleyen Karlık, şöyle konuştu:

"Dünyada sadece 4 örneği bulunan çarşılı köprülerin önemini vurgulamak ve buradaki sanatçılar tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin yerel, ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasına yönelik düzenlenecek atölye çalışmaları, sergiler ve dinletilerin de yer alacağı 'Irgandı Köprüsü Sanat Günleri' etkinliği ile Bursa'nın sosyokültürel hayatına da canlılık kazandırmış olacağız. Etkinliğimize katılan, sanatsal faaliyetlerini ve ürünlerini sergileyen, aynı zamanda atölye çalışmalarında yer alan sanatçı dostlarımız bir kez daha teşekkür ediyorum."

Etkinliğin ilk gününde, Tahtakıran Kılıç Kalkan Derneği tarafından kılıç-kalkan gösterisi sunuldu.

Hatice Yüksel koleksiyonundan "1940'lı Yılların Yöresel Gelin Başlıkları ve Kaftanları Defilesi"nden sonra halk oyunu gösterisi, klasik Türk müziği dinletisi ve sanatçılar tarafından hazırlanan sergilerin açılmasıyla tören sona erdi.