Tarihi İshak Şah Cami'de restorasyon

Tarihi İshak Şah Cami'de restorasyon
Tarihi İshak Şah Cami'de restorasyon
- Bursa Büyükşehir Belediyesi, merkez Yıldırım ilçesinde İshak Şah tarafından yaklaşık 600 yıl önce yaptırılan camiyi restore ettiriyor

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi, merkez Yıldırım ilçesindeki yaklaşık 600 yıllık İshak Şah Cami'yi restore ettiriyor.

Namazgah Caddesi'ndeki caminin restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas'tan İshak Şah tarafından 1420'de yaptırılan cami hakkında bilgi aldı.

Altepe, burada yaptığı konuşmada, Bursa'nın dört bir yanındaki kent ziynetlerine sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

 "Müftü Önü Cami" olarak da bilinen mabedin zamanla binalar arasına sıkışıp kaldığını, abdest alma yerinin dahi bulunmadığını belirten Altepe, şöyle konuştu:

"Buradaki kötü görüntüyü ortadan kaldırmak için Vakıflar Bölge Müdürlüğünden alınan izinler akabinde çalışmalara başladık. Cami etrafındaki binaları kamulaştırarak düzenleme alanı oluşturduk. Bir yandan cami restore edilirken diğer yandan abdesthane, tuvalet ve müştemilat düzenlemeleri yapılıyor. Cami, içi ve dışı, daha önce kapatılmış pencereleri, beton minaresiyle orijinal olarak yeniden ayağa kaldırılıyor. Yapılan çalışmalarla canlanacak cami, ilk günkü güzelliğine, orijinal haline kavuşacak. Ecdada vefa çalışmalarımızdan birini de burada gerçekleştirmiş olacağız."