Tarihi Ürünlü Hamamı açıldı

Tarihi Ürünlü Hamamı açıldı
Tarihi Ürünlü Hamamı açıldı
BURSA (AA) - Nilüfer Belediyesi tarafından restore ettirilen, geçmişi "Roma Dönemi"ne dayanan tarihi Ürünlü Hamamı, kadınların ev ekonomisine katkıda...

BURSA (AA) - Nilüfer Belediyesi tarafından restore ettirilen, geçmişi " Roma Dönemi"ne dayanan tarihi Ürünlü Hamamı, kadınların ev ekonomisine katkıda bulunabilecekleri bir mekan olarak kullanıma açıldı.

Ürünlü Kadın Dayanışma Derneği'nin kullanımına verilen hamamın açılış töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Ürünlü Mahallesi'nin yüzyıllar boyunca üretim bölgesi olduğunu söyledi.

Bölgenin tarihi özelliklerine dikkati çeken Bozbey şöyle konuştu:

"Ürünlü Mahallesi'nin geçmişi Roma dönemine dayanır. Bu yerleşim bölgesi, Bizans döneminde 'Kite Tekfurluğu' adı altında, uzunca yıllar bölgenin en önemli yerleşim ve idare birimi olmuştur. Öyle ki Kite, Osmanlılar tarafından 1324'te fethedildiğinde Gemlik ve Mudanya bu tekfurluğa bağlıydı. Tekfurluk döneminden kalma Kite Kalesi kalıntılarına bugün de rastlamak mümkün. 600 yıllık Osmanlı Devleti döneminden geride kalanlardan biri de dış cephe ve çatısı özgün olarak restore edilmiş olan bu Kite-Ürünlü Hamamı'dır. Bu hamamın iç mekanı, Ürünlü Kadın Dayanışma Derneği tarafından kullanılmak üzere restore edildi. Ben inanıyorum ki Ürünlü'nün birbirinden yetenekli kadınları, burada yerel ürünleriyle gönülleri fethedecektir."

Bozbey, hamamın yanındaki eski yapının da kamulaştırılarak restore edileceğini sözlerine ekledi.

Ürünlü Muhtarı Nihat Algan da mahallenin tarihi bir değere kavuşmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Kadınlarımız emeklerini değerlendirebilecekleri bir mekana kavuştu. Böylece artık daha fazla hayatın içinde yer alacaklar" dedi.


  ETİKETLER:

  Roma

  ,

  Nilüfer

  ,

  Belediye

  ,

  Bugün

  ,

  Kadın

  ,

  Mekan