Telefonla dolandırıcılığı polis engelledi

Telefonla dolandırıcılığı polis engelledi
Telefonla dolandırıcılığı polis engelledi
BURSA (AA) - Bursa'da, iki ayrı olayda, telefonda kendisini emniyet mensubu olarak tanıtıp 2 kişiyi dolandırmaya çalışan 4 şüpheli, polis ekiplerince...

BURSA (AA) - Bursa'da, iki ayrı olayda, telefonda kendisini emniyet mensubu olarak tanıtıp 2 kişiyi dolandırmaya çalışan 4 şüpheli, polis ekiplerince suçüstü yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Osmangazi ilçesi Çirişhane Mahallesi'nde yaşayan A.K'yi (81) telefonla arayan bir zanlı, 6 yerde gerçekleşen kuyumcu soygunlarında kimlik belgesinin bulunduğunu ve evdeki altınlarını poşete koyup verecekleri adresteki sivil polise teslim etmesi gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine A.K'yi takip eden Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, 30 bin lira değerindeki altınları almaya gelen Suriye uyruklu M.H. (22) ve M.A'yı (23) gözaltına aldı.

Ekipler, aynı yöntemle M.A. adlı kadının 25 bin liralık altınını almaya çalışan Y.T. (21) ve İ.B'yi (25) de suçüstü yakaladı.

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

- 20 günde yaklaşık 1 milyon liralık altın ve parayı kurtardılar

Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, PTT ve banka şubeleri ile alışveriş merkezlerinin çevrelerinde güvenlik önlemi alıp dolandırılmak üzere uzun süre telefonla konuşan kişileri takip ediyor.

Ekipler, Bursa'da kendilerini polis olarak tanıtıp vatandaşların altın ve paralarını almak isteyen kişilere yönelik çalışmaları kapsamında 20 günde 28 kişiyi gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen 28 kişi, çıkarıldığı mahkemelerce tutuklandı.

Söz konusu çalışmalarda, yaklaşık 1 milyon lira değerindeki altın ve para, dolandırıcılara verilmeden kurtarıldı.