TEOG sınavına evinde girdi

TEOG sınavına evinde girdi
TEOG sınavına evinde girdi
- İnegöl ilçesinde, geçen yıl böbrek nakli yapılan ortaokul 8'inci sınıf öğrencisinin, tedavisine devam edildiği için sınavı evinde yapıldı - Öğrenci Aş: - "Öğretmenlerim evime geliyor, ders veriyor. Kalabalık ortamlarda ders dinleyemiyorum, başıma ağrılar giriyor. Okuldaki arkadaşlarımı özledim"

BURSA (AA) - Bursa'nın İnegöl ilçesinde, geçen yıl böbrek nakli ameliyatı geçiren ve tedavisi süren ortaokul 8'inci sınıf öğrencisinin Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı evinde yapıldı.

TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencisi Eray Aş'ın dersleri, yaklaşık bir yıldır 4 öğretmeni tarafından evinde veriliyor. Aş, TEOG sınavına da evinde katıldı.

Aş, sınav sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine sağlanan imkanlardan dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

Daha önce bir böbreğinin alındığını belirten Aş, "Öğretmenlerim evime geliyor, ders veriyor. Kalabalık ortamlarda ders dinleyemiyorum, başıma ağrılar giriyor. Okuldaki arkadaşlarımı özledim. Bazen okuluma gidiyorum, özlemimi gideriyorum. İleride hemşire olmak istiyorum" diye konuştu.

Anne Nursel Aş ise oğlunun yaklaşık üç yıl belirli periyotlarda diyaliz cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürdüğünü dile getirdi.

Sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle böbrek naklinin gündeme geldiğini anlatan Aş, şunları kaydetti:

"Çanakkale'de 18 yaşında bir çocuk hayatını kaybetmişti. Böbreklerini bağışladılar. Şimdi Eray, o aile ile görüşüyor, onlara anne, baba diyor. Onlarla büyük bir aile olduk. Geçen yılın haziranı ayında nakil oldu. Tabii o süreçten sonra mikrop kapmaması için okula gidemedi. Nasipse sınavı kazanırsa artık okulda eğitim görecek. Enfeksiyona çok açık. Bir de saatli kullanması gereken ağır ilaçları var. Yemeklerinin tuzsuz olması, bol bol su içmesi gerekiyor. Günde 4 litre su tüketiyor. Bu yüzden evde eğitim çok iyi oldu. Zaten nakil sonrası hastaneden taburcu edildikten sonra üç ay evden hiç dışarı çıkamadı. Şimdi sağlığı çok iyi. İlaçlarına devam ederse bir sorun olmayacak."

Aş, oğlunun bu eğitim öğretim yılının ilk dönemindeki TEOG sınavına okulunda girdiğini, o gün sınıfta sadece onun bulunduğunu sözlerine ekledi.