Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- Saldırılar Bursa, Balıkesir, Yalova ve Çanakkale'de protesto edildi

BURSA (AA) - Hakkari'nin Dağlıca bölgesi ve Iğdır'daki terör saldırıları Bursa, Balıkesir, Yalova ve Çanakkale'de protesto edildi.

Bursa Kent Meydanı'nda toplanan yaklaşık 10 bin kişilik grup, Atatürk Caddesi'nde bulunan Atatürk Heykeli'ne kadar slogan atarak yürüdü. Yürüyüş sırasında Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan HDP İl Binası'na girmek isteyen gruptan bazı kişileri polis ekipleri engellemeye çalıştı. Bazı kişiler de binanın bulunduğu çatıya çıkarak Türk bayrağı astı. 

Atatürk Anıtı'na kadar yürüyen grup burada İstiklal Marşı'nı okudu. Bir süre slogan atan grup, olaysız bir şekilde dağıldı. 

İnegöl Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 10 bin kişilik kalabalık, ellerinde Türk bayraklarıyla sloganlar atarak İnegöl Şehitliği'ne yürüdü. Protestolar sırasında PKK bayrağı ile terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posteri de ateşe verildi. 

Şehitlikte okunan duanın ardından kalabalıktan ayrılan yaklaşık 2 bin kişilik grup, İnegöl İlçe jandarma Karakoluna gitti. Karakol önünde " Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganları atan grup üyeleri burada İstiklal Marşı okudu. Daha sonra karakol içine giren kişiler Türk bayrağı açtı.

Askerlerle görüşen grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Gemlik ilçesinde de terör saldırıları protesto edildi.

- Balıkesir

Balıkesir merkezde binlerce vatandaş, Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki hain saldırıda şehit olan Astsubay Çavuş Deniz Göçkün'ün babaevi önüne yürüdü.

Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda toplanan kalabalık grup, Anafartalar, Kızılay, Hükümet, Milli Kuvvetler Caddesi'nden geçerek Ahmet Toprak Caddesi üzerinden şehidin evinin bulunduğu Adnan Menderes Mahallesi'ne kadar yürüdü.

Yaklaşık 1 saatlik yürüyüşün ardından Göçkün'ün evine ulaşan grup burada da terör örgütü aleyhine sloganlar attı. Daha sonra saygı duruşunda bulunan grup, İstiklal Marşı okuduktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

Ayvalık ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup, Türk bayrağı açarak yaşanan saldırıları protesto etti.

Atatürk Caddesi üzerinden Şehitlik Anıtı'na doğru giden grup, burada Şehitlik Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyen gruptan bazı kişiler, HDP temsilciliğine zarar vermek istedi. Güvenlik güçlerinin vatandaşlara engel olmasıyla grup, olay çıkarmadan dağıldı.

Burhaniye ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, slogan atarak HDP'nin parti binasına yürüdü. Polis ekiplerinin uyarılarını dikkate almayan grup yürüyüşüne devam etti. Parti binasına yaklaşan gruba güvenlik güçleri müdahale etti. Müdahalenin ardından grup dağılırken olaylarda 1 polis ile 1 vatandaş hafif yaralandı. 

Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi'nde toplanan vatandaşlar, slogan atıp araç konvoyu düzenledikten sonra HDP mahalle temsilciliğine yürüdü. 

Atatürk Caddesi'nde bulunan temsilciliğe gelen gruptan bazı kişiler parti binasına girerek içerideki eşyalara zarar verdi ve bazılarını yaktı. Binanın üçüncü katında çıkan yangına Edremit Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri müdahale etti. Kısa sürede kontrol altına alınan yangında hasar meydana geldi. Olay dolayısıyla jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Olay dolayısıyla iki iş yeri de zarar gördü. 

Ayrıca Marmara Adası, Bigadiç, Dursunbey, Bandırma ve Gönen ilçelerinde de vatandaşlar protesto gösterilerinde bulundu.

- Çanakkale 

Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısında şehit düşen sözleşmeli Onbaşı Fatih Duru'nun cenazesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait askeri uçakla Çanakkale'ye getirildi.

Cenazenin havaalanından çıkarılmasının ardından yaklaşık 5 bin kişi sloganlar atarak kent merkezine yürüdü. Atatürk Caddesi üzerinde bir araya gelen kalabalık gruptan bazı kişiler, buradaki HDP İl Başkanlığına girdi. Parti tabelasını söken kişiler, binaya Türk bayrağı astı. Bir süre burada slogan atan grup, daha sonra dağıldı.

Lapseki ilçesinde de Hakkari'nin Dağlıca bölgesi ve Iğdır'daki terör saldırıları nedeniyle protesto gösterileri yapıldı. 

Çarşı içinde toplanan kalabalık grup, İskele Meydanı'na kadar ellerinde Türk bayraklarıyla slogan atarak yürüdü. Yürüyüşe bu akşam düğünü olan gelin damat da katıldı. 

Merve ve Sergen Misülin çifti, daha önce düğün tarihini belirledikleri için düğünü iptal edemediklerini söyleyerek, "Düğünü bırakıp yürüyüşe katıldık. Terörü lanetliyoruz, bir an önce bunun bitmesini istiyoruz" dedi.

Grup, İskele Meydan'da okunan Kur'an-ı Kerim ve yapılan duanın ardından dağıldı. 

Ayrıca Ezine ilçesinde de vatandaşlar protesto gösterilerinde bulundu.

- Yalova

Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde toplanan bir grup vatandaş, Cengiz Koçal, Rıhtım ve Gazipaşa Caddesi üzerinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. 

Grup, Cengiz Koçal Caddesi'nde bulunan İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü binalarının girişlerinde slogan atarak polis ve askerlere destek verdi. Gazipaşa Caddesi'nde İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Yalova Ülkü Ocakları İl Başkanı Cem Ertekin, basın açıklaması yaptı. Yürüyüşe MHP Yalova İl Başkanı Hasan Topçular da katılırken, grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.