Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- Doğu ve Güneydoğu Anadolu dernekleri, terör saldırıları nedeniyle sağduyu çağrısı yaptı - Bursa Vanlılar Derneği Başkanı Prof. Dr. Pala: - "Ortak geçmişe, ortak tarihe, ortak kültüre sahip olduğumuz kardeşlerimizi, kardeşlik duyguları içerisinde hareket etmeye ve her türlü terör ve şiddet olaylarından uzak durmaya davet ediyoruz"

BURSA (AA) - Bursa'da, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden vatandaşların üye olduğu dernekler, toplumun her kesimine terör ve şiddet olaylarından uzak durma ve sağduyu çağrısında bulundu.

Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, söz konusu sivil toplum kuruluşları adına konuşan Bursa Vanlılar Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikri Pala, terörün dili, dini ve ırkı olmadığını söyledi.

Terörü bir insanlık suçu olarak nitelendiren Pala, "Ortak geçmişe, ortak tarihe, ortak kültüre sahip olduğumuz kardeşlerimizi, kardeşlik duyguları içerisinde hareket etmeye ve her türlü terör ve şiddet olaylarından uzak durmaya davet ediyoruz" dedi.

Pala, Türk-Kürt kardeşliğinin sabote edilmeye çalışıldığına dikkati çekti.

Ülkede yaşayan herkesin kardeş olduğunu belirten Pala, şöyle konuştu:

"Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Zaza'sı, Abaza'sı, Gürcü'sü, Boşnak'ı, Arnavut'u, Arap'ı, Roman'ı, Pomak'ı, Alevi'si, Sünni'si ile bizler, binlerce yıldır birlik ve beraberlik içinde yaşamış, etle tırnak gibi olmuş, huzur ve barış içinde kardeşçe yaşayan ve yaşamak isteyen 78 milyon vatan evladı, devleti ve milleti ile bir ve beraberiz. Bu ülke hepimizin vatanıdır. Hiç kimsenin kimseye bir üstünlüğü yoktur. Türkiye , doğusu ve batısı ile hepimizindir. Toplumun her kesimini sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Gelinen bu süreçte doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle tüm halk mağdur olmaktadır. Anneler ağlamaya devam etmektedir. Bu nedenle bu süreçte tüm siyasal düşüncelerden sıyrılmalı ve sadece insaniyet namına bu kanın durması için herkes elinden geleni yapmalıdır. Çözüm sürecinin vakit kaybedilmeden yeniden hayata geçirilmesi ve sonuca ulaştırılmasını istiyoruz."

Pala, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini temsil eden sivil toplum kuruluşları olarak, kanın durması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.