"Tırları durduranlar Türkiye'yi uluslararası mahkemede yargılatmak istedi"

"Tırları durduranlar Türkiye'yi uluslararası mahkemede yargılatmak istedi"
"Tırları durduranlar Türkiye'yi uluslararası mahkemede yargılatmak istedi"
- AK Parti Bursa milletvekili adayı Torun: - "Paralel Devlet Yapılanmasını taşeron olarak kullananlar, MİT'in yardım tırlarını durdurup bunları afişe etmeye kalktı. Bu, aslında Türkiye'yi Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılatmak niyetine dayanan bir hareketti çünkü bu taşeronların tek derdi; Türkiye'yi zor durumda bırakmak ve dış güçlerin güdümünde bir yönetimin oluşmasını sağlamak" - "AK Parti'nin ayağı tökezlerse Ortadoğu'daki bütün bu ülkelerde operasyon yapanlar, Türkiye'de de operasyon yapacak, çünkü zayıf koalisyon hükümetleri bu operasyonlara direnemeyecek. Şu anda Türkiye, bu operasyonlara direnen tek ülkedir"

BURSA (AA) - BÜŞRA NUR ÖZCAN -  AK Parti  Bursa milletvekili adayı ve Türkiye 'nin eski Somali Büyükelçisi Cemalettin Kani Torun, "Paralel Devlet Yapılanmasını taşeron olarak kullananlar, MİT'in yardım tırlarını durdurup bunları afişe etmeye kalktı. Bu, aslında Türkiye'yi Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılatmak niyetine dayanan bir hareketti çünkü bu taşeronların tek derdi, Türkiye'yi zor durumda bırakmak ve dış güçlerin güdümünde bir yönetimin oluşmasını sağlamak" dedi.

Torun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insani yardım çalışmaları ve yurtdışına yönelik kalkınma yardımlarından sorumlu başbakan başdanışmanlığına 2014'te getirildiğini ve bu görevi milletvekili aday adaylığı başvurusu nedeniyle bir yıl sürdürdüğünü belirtti.

Ortadoğu'daki gelişmelere değinen Torun, Suriye'de halkına şiddet uygulayan bir rejim olduğunu, Suriyelilerin şiddete karşı direndiğini anımsatarak, şunları söyledi:

 "Burada başlayan direnişe dışarıdan yardımlar da geldi. Bu direnişi yapanlar, özellikle Türkiye sınırındakiler, Bayırbucak Türkmenleriydi. Türkmenler, etnik, tarihi, kültürel, her açıdan Türkiye'nin bir uzantısı olduğu için rejimin ezmesine karşı Türkiye, bunlara destek oldu. 17 ve 25 Aralık hadiseleri sonrası Türkiye üzerine operasyon çekenler, Paralel Devlet Yapılanmasını taşeron olarak kullananlar, MİT'in yardım tırlarını durdurup bunları afişe etmeye kalktı. Bu, aslında Türkiye'yi Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılatmak niyetine dayanan bir hareketti çünkü bu taşeronların tek derdi; Türkiye'yi zor durumda bırakmak ve dış güçlerin güdümünde bir yönetimin oluşmasını sağlamak." 

Cemalettin Kani Torun, şiddet ve baskı rejimiyle Türkiye'ye Suriye'den büyük bir sığınmacı akını başladığını, Türkiye'de 1 milyon 600 bini Suriyeli olmak üzere 2 milyona yakın sığınmacı bulunduğunu ifade ederek, "Suriyelilerin 230 bin kadarı sınır boylarında kurulmuş kamplarda, geri kalanı kendi imkanlarıyla değişik yerlerde yaşıyor. Kobani'den gelen 200 bin Kürt var. Irak'tan gelen Ezidiler ve Türkmenler var. Böylece sayı 2 milyona yaklaşıyor. Bu kadar büyük bir sığınmacı akınını, bu kadar kısa sürede batıda hiçbir ülkenin karşılayabileceğine inanmıyorum. Çok komik rakamlarla sığınmacı alacaklarını söylüyorlar. Türkiye bu konuda elinden geleni yapıyor" diye konuştu.

- "Türkiye, Ortadoğu'da insanlar için son umuttur"

 Ortadoğu'yu soğuk savaş ve sonrasında uluslararası güçler tarafından baskıcı rejimlerle yönetilmesine göz yumulan bir bölge olarak nitelendiren Torun, Birleşmiş Milletler'deki 5 daimi üyenin, baskıcı düzeni devam ettirmek için elinden geleni yaptığını ve Ortadoğu'nun savaşa bulandığını kaydetti.

Türkiye'nin Ortadoğu'daki insanların son umudu olduğuna dikkati çeken Torun, Türkiye'nin, bütün olumsuzluklara rağmen ekonomisini ve Çözüm Süreci ile de iç barışını ayakta tutarak Ortadoğu'daki yangının kendisine bulaşmasını önlediğini vurguladı.

Ülkenin Ortadoğu insanının gözünde rol model olarak durmasını temin eden kadronun tasfiyesi için uğraşanlar bulunduğunu savunan Torun, bu amaçla Paralel Devlet Yapılanmasının devreye sokulduğunu,  CHP ile  MHP 'nin iş birliği yaptığını, HDP'ye baraj geçirilerek AK Parti'nin ayağı tökezletilmeye çalışıldığını ifade etti.

Torun, "AK Parti'nin ayağı tökezlerse Ortadoğu'daki bütün bu ülkelerde operasyon yapanlar, Türkiye'de de operasyon yapacak çünkü zayıf koalisyon hükümetleri, bu operasyonlara direnemeyecek. Şu anda Türkiye, bu operasyonlara direnen tek ülkedir" dedi.