TOFAŞ işçilerinin "Kardeşlik, Birlik ve Kararlılık Toplantısı"

TOFAŞ işçilerinin "Kardeşlik, Birlik ve Kararlılık Toplantısı"
TOFAŞ işçilerinin "Kardeşlik, Birlik ve Kararlılık Toplantısı"
- Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Gül: "Toplu sözleşmelerde söz ve karar sahibi işçidir. Burada da TOFAŞ işçisi olacaktır"

BURSA (AA) - Hak- İş Genel Başkan Yardımcısı ve Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, "Toplu sözleşmelerde söz ve karar sahibi işçidir. Burada da TOFAŞ işçisi olacaktır" dedi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen TOFAŞ işçilerinin "Kardeşlik, Birlik ve Kararlılık Toplantısı"na katılan Cengiz Gül işçilerle bir araya geldi.

Toplantıdan önce gazetecilere açıklamada bulunan Gül, Bursa'daki fabrika işçilerinin eylemlerinde onların sesini duyuran yerel ve ulusal basına ilgilerinden dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

TOFAŞ, Bursa işçileri ve metal işçisinin kendilerini davet ettiğini ve bunun için bu toplantıya katıldıklarını belirten Gül, " Bugün Bursa işçisiyle, basınıyla, çalışanlarıyla birlikteyiz. TOFAŞ işçisinin davetini, tüm Çelik İş Sendikasının organları büyük bir heyecanla kabul etti. Onun için Bursa Tofaş işçisiyle bugün buluştuk. Yüce Rabbimin bizi de TOFAŞ işçisini de mahcup etmeyeceğini biliyoruz" diye konuştu.

 Çelik İş Sendikası ve Hak İş Konfederasyonu'nun demokrat dik bir kuruluş olduğunu söyleyen Gül şöyle konuştu:

"Temsilcileriyle, yöneticileriyle tamamen demokrasinin tüm organları ve şekilleriyle uygulanan bir sistemle yönetilir. Toplu sözleşmelerde söz ve karar sahibi işçidir. Burada da TOFAŞ işçisi olacaktır. Bunun sözünü veriyorum. Türk işçi hareketi TOFAŞ işçisiyle, Renault işçisiyle Türkiye 'de büyük bir işçi hareketinin önünü açmıştır. Bunun için kendilerine teşekkür ederim, önlerinde saygıyla eğiliyorum.  Türk işçi hareketine büyük bir ivme kazandıracaklar. Biz bu hareketi Türkiye yönünde dalgalandıracağız." 

Fabrikalarda işten çıkarılma ve bundan sonraki süreç hakkında da bilgi vererek Gül, sözlerini şöyle tamamladı:

"Salt çoğunluğu aşmışız durumdayız, 3 bin 500 civarında. Bu, yüzde 50 demektir. Artık Çelik İş Sendikası fiilen TOFAŞ'ta yetkili sendikadır. Bu fiili bir durumdur, bu durumu tüm arkadaşlarımızla değerlendireceğiz. Biz tabanın söz ve karar verdiği bir sendikayız. Çelik İş Sendikası asla TOFAŞ işçisinin kararı olmadan hiçbir hareketin içerisinde olmayacak.  Biz, TOFAŞ işçisi ne derse, örgütlü olduğumuz yerde onu yapacağız. Onun için söz ve karar TOFAŞ işçisinindir."