Tokat Valisi Can başkanlığındaki heyet Bursa'da

Tokat Valisi Can başkanlığındaki heyet Bursa'da
Tokat Valisi Can başkanlığındaki heyet Bursa'da
- Can ve beraberindeki heyet, Bursa Valisi Karaloğlu'nu ziyaret ederek, Hikmet Şahin Kent Hali'nde inceleme yaptı

BURSA (AA) - Bursa'ya gelen Tokat Valisi Cevdet Can ve beraberindeki heyet, Vali Münir Karaloğlu'nu ziyaret ederek, Hikmet Şahin Kent Hali'nde incelemelerde bulundu.

Bursa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Can ve beraberindekilerden görüşen Karaloğlu, Türkiye'de 15 yıldır bütün şehirlerde bir sinerji olduğunu vurguladı.

Her şehrin kendi özelliğiyle bir yarışın içinde bulunduğunu vurgulayan Karaloğlu, şöyle devam etti:

"Bu yarışta her şehir, meşhur olan özelliği ile bu yarışta yer almak istiyor. Bir şehre 3-5 sene sonra gitseniz, aldığı mesafeye inanamıyorsunuz. Ülkemizde her şehir bir gelişim ve değişim yaşıyor. Allah'a şükür, topyekun bir kalkınma var. Bu kalkınma şu anda sizlerin Bursa'da oluşturduğu bu fotoğrafla böyle bir gelişim oluyor. Eğer bir şehrin valisi, belediye başkanları, üniversitesi, iş dünyası, yapacakları uygulama için en iyisinin arayışı ile kalkıp şehir şehir geziyorsa, işte başarının arkasında ki sır burada. Tokat'tan Bursa'ya otobüsle gelerek buranın tecrübelerinden faydalanmak istiyorsa bu şehrin yöneticileri, kocaman bir teşekkürü hak ediyorlar.

Bursa, Türkiye'nin önemli üretim, sanayi ve tarım merkezlerinden. Bu noktada Tokat ve Bursa'nın en önemli benzer noktası, verimli tarım arazilerine sahip olmaları. Aynı zamanda bu iki şehrin doğa güzellikleri bakımından da fazlasıyla benzer özellikleri var. Eğer tanıtımı doğru bir şekilde yapabilirsek, doğa turizmi Tokat'a çok şey katacaktır. Bir dönem Reşadiye'de de çalıştım ve buraların insanını da çok severim. Ülkelerine ve şehirlerine çok bağlı insanlardır. İnşallah bu tecrübe paylaşımı iki şehir için de önemli kazanımlar sağlar."

Vali Can da Bursa'da bulunmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını kaydederek, "Gerek tarımsal gerekse turizm anlamında pek çok tesisi yerinde inceleme fırsatı bulduk. İnşallah iki şehrin başarılı yükselişi el birliğiyle daha da üst seviyelere taşınır" ifadesini kullandı.

 

- Hikmet Şahin Kent Hali'nde inceleme

Bursa Ticaret Borsasından (BTB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Hikmet Şahin Kent Hali'nde incelemelerde bulunan Can, ilk görev yerinin Bursa olduğunu hatırlattı.

Bu kentin kendisi için özel bir yeri olduğunu belirten Can, "Tokat'a uluslararası bir yaş sebze meyve hali kazandırmaya gayret ediyoruz. Bu bakımdan burayı görmek ve sizlerin tecrübelerinden yararlanmak bizim için çok değerli. Amacımız ülkemizin itibarını artırmak" değerlendirmesinde bulundu.

BTB Başkanı Özer Matlı da sanayi kenti özelliğinin yanı sıra gıda ve tarım kenti özelliğiyle de ön plana çıkan Bursa'nın örnek alınmasından son derece mutluluk duyduklarına değindi.

Borsanın çalışmaları hakkında bilgi veren ve kent halindeki işlemlerle ilgili açıklamalarda bulunan Matlı, Bursa ile Tokat arasındaki ilişkilerin daha da kuvvetlenmesini arzu ettiklerini belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse ise "Bursa olarak Tokat ilimize katkıda bulunacağımıza ümit ediyorum. Hepimiz bulunduğumuz kentleri daha ileri seviyelere taşıyabilme adına gayret ediyoruz. Hep birlikte ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçlerde de sizleri daha da sık Bursa'da görmeyi arzu ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Vali Cevdet Can'ın başkanlığındaki Tokat heyetinde, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat, Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar, Turhal Pancar Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler, Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Oğuz Keleş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sinan Bayraktar, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Bülent Aybak, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kasap yer aldı.