Torunu yaşındaki öğrencilerle "bıkmadan" YGS'ye hazırlanıyor

Torunu yaşındaki öğrencilerle "bıkmadan" YGS'ye hazırlanıyor
Torunu yaşındaki öğrencilerle "bıkmadan" YGS'ye hazırlanıyor
- Üniversite mezunu olma hayaline çok yaklaşan ve AÖF'de iki yıllık bölümün son sınıfında öğrenim gören 57 yaşındaki memur, aynı fakültenin 4 yıllık bölümlerinden birine girebilmek için dershaneye gidiyor - Memur Bıkmaz: "Okuma azmim hiç bitmiyor. Şimdi de AÖF'de 4 yıllık bir bölüme başlayıp mezun olmak istiyorum. Bunun için dershaneye geliyorum" - "Gece nöbetten çıktıktan sonra dershaneye gelip etüt yapıyorum, ders çalışıyorum ve uykusuz kalıyorum. Tabii içimde okuma hırsı ve sevgisi olduğu için yorulmuyorum. Günde ortalama 4 saat uyuyorum"

BURSA (AA) - Bursa'da bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu ikinci sınıf öğrencisi Ahmet Zeki Bıkmaz (57), fakülte mezunu olma hayalini gerçekleştirebilmek için dershanede torunu yaşındaki kişilerle aynı sıraları paylaşarak Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) hazırlanıyor.

Bıkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maddi imkansızlıklar nedeniyle liseyi ikinci sınıfta bıraktığını ve iş yaşamına atıldığını söyledi.

Bir süre çalıştıktan sonra askere gittiğini belirten Bıkmaz, şöyle devam etti:

"Daha askerdeyken, daha fazla okuyamamanın ezikliğini yaşamaya başladım. Okumaya isteğim daha çok artmaya başladı. Askerlik dönüşü iş hayatına tekrar atıldım. Şimdi bir kamu kurumunda çalışıyorum. Kamu kurumunda da tahsil yapmamanın zorluğunu yaşadım. Tekrar okumaya karar verdim. Gayet güzel gidiyor. Önce dışarıdan liseyi bitirdim. Bunun ardından üniversite sınavın kazandım ve AÖF Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümüne kayıt yaptırdım. Şu anda ikinci ve son sınıftayım. Okuma azmim hiç bitmiyor. Şimdi de AÖF'de 4 yıllık bir bölüme başlayıp mezun olmak istiyorum. Bunun için dershaneye geliyorum."

Çevresindekilerin, bu yaşta okuma azmiyle dolu olmasını takdirle karşıladığını vurgulayan Bıkmaz, dershaneye geldiği ilk günlerde kendisine şaşkınlıkla bakanlar olduğunu dile getirdi.

Ailesinin de, "Bu yaştan sonra okuyabilirsen helal olsun" dediğini aktaran Bıkmaz, "Kurstaki öğrenciler, kızım ve oğullarım gibidir. Onlarla gayet güzel diyalog içindeyim" ifadesini kullandı.

Bıkmaz, dershanede çocuğu yaşındaki öğretmenlerden ders aldığını, onlardan büyük saygı gördüğünü anlattı.

Öğretmenlerinin emeğine karşılık verebilmek için gece gündüz demeden çalıştığını bildiren Bıkmaz, "Gece nöbetten çıktıktan sonra dershaneye gelip etüt yapıyorum, ders çalışıyorum ve uykusuz kalıyorum. Tabii içimde okuma hırsı ve sevgisi olduğu için yorulmuyorum. Günde ortalama 4 saat uyuyorum" diye konuştu.

- "Bir gün olsun derse gelmemezlik yapmadı"

Dershanenin Koordinatörü İnanç Tuncer ise Bıkmaz'a, kayıt için geldiğinde çok şaşırdığını belirtti.

Onun, ders aralarında bile azimle çalıştığına dikkati çeken Tuncer, şunları kaydetti:

"Burada bazen boş sınıflarda Zeki Bey'i hep çalışırken, derse adapte olmuş şekilde görüyoruz. Bu, bizi çok mutlu ediyor. Kendisini bu azminden dolayı da tebrik ediyorum. Kurstaki öğrencilerimiz, Zeki Bey'i gördüğü zaman çok büyük bir azim içinde oluyorlar, daha çok çalışıyor. Kursumuzda yaşı büyük ablalarımız, ev hanımı ve engelli vatandaşlarımız da var. Buraya büyük bir azimle geliyorlar. Zeki Bey, kursa kayıt yaptırdığından beri bir gün olsun derse gelmemezlik yapmadı. Onun bu titizliği, diğer öğrencilere örnek teşkil ediyor."