TTK Başkanı Turan'dan "tarihi dizi"lere not

TTK Başkanı Turan'dan "tarihi dizi"lere not
TTK Başkanı Turan'dan "tarihi dizi"lere not
- TTK Başkanı Turan: - "(Diriliş Ertuğrul) Film, ana hatları itibarıyla doğru istikamettedir. Bugün bu dizi tutulmuştur, Türk seyircisi beğenmiştir ve taraftarı da olmuştur. Ben, kabul edilebilir buluyorum" - "(Muhteşem Yüzyıl) Tarih eğitimi ve öğretimi açısından son derece benimseyemeyeceğimiz ve asla tavsiye edemeyeceğimiz bir dizi oldu. Pedagojik başarısızlığa sahip bir film" - "Dizinin devamı olan Kösem Sultan, inşallah bu şekilde başarısız olmaz"

BURSA (AA) - Türk Tarih Kurumu (TTK)  Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, "Diriliş Ertuğrul" dizisinin, ana hatları itibarıyla doğru istikamette olduğunu belirterek "Bugün bu dizi tutulmuştur, Türk seyircisi beğenmiştir ve taraftarı da olmuştur. Ben, kabul edilebilir buluyorum" dedi.

TTK Başkanı Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda tarihi konuları ele alan dönem dizilerinin seyirciden ilgi gördüğünü ifade etti.

TRT'de yayınlanan ve geniş bir izleyici kitlesi bulunan "Diriliş Ertuğrul" dizisinde ana hatları itibarıyla tarihe bağlı kalındığını dile getiren Turan, şöyle devam etti:

"Olağanüstü bir hata, gözlenmiyor. Detayda işlenilen konular, senaristin hayal gücüyle alakalı çünkü o döneme ait kaynaklar sınırlı. Bu tür durumlarda kaynak azlığı, bir sıkıntıdır. Fakat film, ana hatları itibarıyla doğru istikamettedir. Bugün bu dizi tutulmuştur, Türk seyircisi beğenmiştir ve taraftarı da olmuştur. Ben, kabul edilebilir buluyorum."

Dönem dizileri olan "Muhteşem Yüzyıl" ve "Diriliş Ertuğrul"un tarihe ilgi uyandırdığını ve her iki dizinin de kamuoyunda tuttuğunu aktaran Turan, şunları söyledi:

"Şimdi ise 'Muhteşem Yüzyıl-Kösem' yayınlanacak. Fakat burada teknik bir hata var ve bu hatanın altını çizmek istiyorum. Muhteşem Yüzyıl'ın başlangıcı Kanuni değil. İşin içine Yavuz Sultan Selim giriyor hatta Yavuz Sultan Selim'in babası Bayezid giriyor. 16, 17. ve 18. yüzyıllar, Osmanlı çağlarında 'muhteşem yüzyıl' olarak telakki edilir. Hatta bu yarım asır, daha öteye götürülür. Fatih Sultan Mehmet'ten itibaren verilir. Klasik yıllar olarak kastedilir. Ayrıca muhteşem yüzyıl diye bir tabir de yok, 'Muhteşem Süleyman' vardır. Kanuni Sultan Süleyman'a Fransızlar tarafından 'Muhteşem Süleyman' ismi verildi, iç ve dış kamuoyunda böyle bilinir. Tabii Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatından sonrası da var. Muhtemelen 'Kösem' onun devamı niteliğinde olacak. İnşallah başarılı olur."

-"Kanuni Sultan Süleyman'a sempati duyan seyirci bulamazsınız"

"Muhteşem Yüzyıl" dizisinin kamuoyunda çok ilgi gördüğüne fakat bir değer olarak katılamayacakları birçok yönünün bulunduğuna dikkati çeken Turan, şöyle devam etti:

"Bir kere tarih eğitimi ve öğretimi açısından son derece benimseyemeyeceğimiz ve asla tavsiye edemeyeceğimiz bir dizi oldu. Pedagojik başarısızlığa sahip bir film. Bir örnek vermek istiyorum. O filmi seyredip de bir tane bile Kanuni Sultan Süleyman'a sempati duyan seyirci bulamazsınız. Özellikle gençlerden. Kanuni Sultan Süleyman'ı ve Hürrem Sultan'ı antipatik göstermeyi ve bunu ispatlamayı kendilerine bir görev olarak almış bir film seyrediyorsunuz. Buna başarı diyorsanız, böyle bir başarıyı asla takdir de edemeyiz, alkışlayamayız."

Sahneleri, aktörleri ve kostümleriyle başarılı olan "Muhteşem Yüzyıl" dizisine yönelik şikayetlerin içeriğe yönelik olduğuna işaret eden Turan, "Baştan sona 'Saray' diyorsunuz. Bir entrika yuvası saray içinde yapılanların neredeyse tamamı hile, entrika, tuzak ve harem ağırlığı. Gerçekte Kanuni'nin hayatında harem ağırlığının çok cüzi olduğunu belirtmek isterim. Tabii tamamen seyirciyi yanlış yönlendirdi" diye konuştu.

- "Kanuni, fetihler yapan fatih bir liderdir" 

"Muhteşem Yüzyıl" dizisinin devamı olan "Kösem"in başarısız olmaması temennisinde bulunan Turan, şunları kaydetti:

"İnsanların tarihe yöneldikleri, ilgilerini artırdıkları bir dönemde tarihi dizilerin televizyonlarda yer almasını, hem kurum olarak hem kendi adıma olumlu görüyorum. Benim izlediğim bölümlerde bir kere bile Kanuni'nin tebessüm ettiği bir sahneye rastlamadım. Bunu özellikle mi yaptılar yoksa oradaki aktörün yapısı mı o şekildeydi ya da yönetmenin telkini mi bu yöndeydi, bilemiyorum. Bana göre, Hürrem Sultan'a da haksızlık yapıldı. Hilesiz hiçbir sahnede yer almadı. Şunu kamuoyuna hatırlatmakta yarar görüyorum: Kanuni Sultan Süleyman, mesaisinin büyük çoğunluğunu devlet işleriyle harcamış önemli bir devlet adamıdır. Kanuni, fetihler yapan fatih bir liderdir. Bunu vermek gerekiyordu. En son üzerinde durmak istediğim noktada Zigetvar Savaşı'nda Kanuni, şehit olmuştur. Özellikle bu yönler üzerinde durulmasını isterdik ki tarihi gerçeklik de budur."

Turan, Türk tarihinin her döneminin, cazip film sahneleri çıkaracak kadar zengin olduğuna değinerek, İslamiyet ya da öncesi döneminin tarihi dizi olarak yapılması durumunda ilgi görebileceğini sözlerine ekledi.