"Türk eğitim sistemine örnek olacak merkez" kuruldu

"Türk eğitim sistemine örnek olacak merkez" kuruldu
"Türk eğitim sistemine örnek olacak merkez" kuruldu
- Bazı Avrupa ülkelerindeki uygulamalardan esinlenilerek Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Eğitim Geliştirme Merkezinde, Ar-Ge çalışmaları yürütülerek okullara proje, kalite ve diğer konularda destek veriliyor - İl Milli Eğitim Strateji Geliştirme Bölümü Şube Müdürü Ataman: "Türkiye'de, Milli Eğitim Bakanlığının mevzuatı bakımından böyle bir yapı yok" - "Ümit ediyorum ki önümüzdeki süreçte buradan alacağımız geri dönüş ve sonuçlarla bakanlığa örnek teşkil eder ve bakanlığa proje olarak sunabiliriz"

BURSA (AA) - CEM ŞAN - Benzerleri Hollanda, İngiltere, İspanya, Finlandiya, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde bulunan ve Türkiye 'deki  eğitim sisteminin mevzuatında yer almayan Eğitim Geliştirme Merkezi, Bursa Valiliğinin onayıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından faaliyete geçirildi.

Ulusal ve yerel projeler üretilen, Ar-Ge çalışmaları yürütülen, kendini yetersiz hisseden okul idarecileri ve öğretmenlere destek verilen, kurumların stratejik plan ve kalite çalışmalarına danışmanlık yapılan merkezin, Türkiye'ye örnek olması hedefleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Bölümü Şube Müdürü İbrahim Ataman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretmen ve idareci gelişimi ile kurumsal gelişim olmak üzere üç sac ayağı üzerine oturacak Bursa Eğitim Geliştirme Merkezinde (BEGEM), ilin eğitim politikalarına yön verileceğini söyledi.

Böyle bir merkezin Türkiye'de ilk olarak Bursa'da kurulduğu bilgisini veren Ataman, "Türkiye'de, Milli Eğitim Bakanlığının mevzuatı bakımından böyle bir yapı yok. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak BEGEM'in yönergesini hazırladık ve Valilik olurunu aldık. BEGEM'de, kendini yetersiz hisseden öğretmenlerimizle okul yöneticilerimize ve kurumların kalite çalışmalarına destek veriyoruz" dedi.

BEGEM çatısı altında Araştırma, Stratejik Plan ve Koordinasyon Ekibinde 11, Proje Ekibinde ise 8 öğretmenin görev yaptığını dile getiren Ataman, bir bölümü Avrupa Birliği ( AB ) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) için olmak üzere ulusal ve yerel projeler ürettiklerini bildirdi.

Ataman, Bursa'nın 17 ilçesindeki bin 433 okulun stratejik planlarına destek sağlayıp danışmanlık yaptıklarını ifade ederek, "Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu gereği her kurumun stratejik plan yapma zorunluluğu var. 2015-2019 stratejik planlarının çalışmalarını burada yürütüyoruz. Ayrıca Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz" diye konuştu.

- "Burayı arı kovanına dönüştürmek istiyoruz"

Avrupa'daki birçok ülkeye düzenledikleri gezilerde, BEGEM'e benzer eğitim merkezleri bulunduğuna değinen Ataman, bundan hareketle söz konusu yapıyı oluşturduklarını aktardı.

İbrahim Ataman, merkezde eğitim camiasına hız kazandıracak çalışmalar yürüttüklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Birçok projemiz var. İngiltere ile yaptığımız 'Doğa Tabanlı Öğrenme', Hollanda, İspanya, Yunanistan, Finlandiya, İtalya ile yaptığımız 'Mentör' projelerimiz var. Almanya ile mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin oryantasyon çalışmalarıyla ilgili projelerimiz de var. Ayrıca Bursa'da orta öğretim alanında 'Başarıyı Artırma Projesi'ni yürütüyoruz. Her öğrencinin birinci ve ikinci yarı yıl sonu karnelerine yansıyan notlarıyla ilgili istatistik çalışmalarımız var. Bu çalışmayla okullarımızdaki sıkıntıları veya eksik konuları tespit ediyoruz. Daha sonra öğretmenlerimizi buraya çağırarak eksik konuları tamamlamaya çalışacağız. Deyim yerindeyse burayı arı kovanına dönüştürmek istiyoruz. Ümit ediyorum ki önümüzdeki süreçte buradan alacağımız geri dönüş ve sonuçlarla bakanlığa örnek teşkil eder ve bakanlığa proje olarak sunabiliriz."