Türk siyasetinde Balkanların sesi olmak istiyor

Türk siyasetinde Balkanların sesi olmak istiyor
Türk siyasetinde Balkanların sesi olmak istiyor
- Arnavut asıllı Türk vatandaşı Merita Jegeni Yıldız, milletvekili seçilerek Balkanlara yönelik kapsamlı çalışmalar yapmayı hedefliyor

BURSA (AA) - Üniversite eğitimi için geldiği Türkiye 'yi çok beğenen, burada evlenerek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Arnavutluk asıllı Merita Jegeni Yıldız, Türk siyasetinde Balkanların sesi olabilmek için milletvekili olmayı istiyor. 

Arnavutluk'ta 1977 yılında doğan, üniversite eğitimi için 1996 yılında Türkiye'ye gelen ve Gata Tıp Fakültesi'ne kayıt yaptıran Yıldız, ikinci üniversite eğitimini aldığı  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde üçüncü sınıftayken tanıştığı Türk siyasetinden bir daha kopamadı.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siyasetle 2003 yılında  AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Dış İlişkiler biriminde görevli gönüllü olarak çalışarak tanıştığını, 2004 yılında yapılan Kadın Kolları Kongre'sinde Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) yedek üyeliğine, 2008 yılındaki ikinci kongrede ise MKYK asil üyeliğine seçildiğini bildirdi. 

Mart 2009 yerel seçimlerinde Ankara İl Genel Meclisine seçildiğini ve " Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyon Başkanı" olarak görev yaptığını dile getiren Yıldız, bu süreçte Ankara İl Genel Meclisi'ni "Avrupa Bölgeler Asamblesi"ne üye yaptığını anlattı. 

Yıldız, Balkan göçmenlerinin çokluğu nedeniyle Bursa'dan milletvekili aday adayı olmayı karar verdiğini dile getirerek, Bursa'da kendisini kendi evinde gibi hissettiğinin altını çizdi. 

Balkanlar bölgesinin tarih boyunca Türkiye için çok önemli olduğunun altını çizen Yıldız, "Bursa'da Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Makedonya ve diğer Balkan ülkelerinden gelmiş çok sayıda göçmen var. Balkanlardan gelen göçmenlerin bir temsilcisi olmak istiyoruz. Diğer adaylardan farklı olarak Balkanların ve Balkan ülkelerinden gelen kişilerin temsilcisi olarak bu göreve talibim" diye konuştu.

Yıldız, Arnavutça, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca'yı çok iyi konuştuğunu belirterek, şunları söyledi: 

"Türkçe'yi sonradan öğrenmeme rağmen iyi konuştuğunu düşünüyorum. Şivemin olduğumu biliyorum. Büyüklerim Avrupa Konseyi'nde ülkemizi temsilen beni oraya gönderdi. Dış ilişkiler sadece genel kurullarda başarılacak görev değildir. İyi bir dış ilişkiler temsilciği yapabilmek için onların dilinden konuşursanız daha başarılı olursunuz. Bu kadar dil bilmenin avantajını hissettim. Bu sayede başarılı olduğumu düşünüyorum. Türkiye Balkanlara yönelik son 10-13 yılda çok şey yaptı ama yeterli değil. Onların temsilcisi olarak bu ilişkileri biraz daha sıkı tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Ben Balkan kızıyım. onların ihtiyaçlarını da çok iyi bilirim, dillerini de çok iyi konuşur anlarım."