"Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması"

"Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması"
"Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması"
-UTİB tarafından bu yıl 5'incisi gerçekleştirilecek, "Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması" tanıtımı için başlatılan üniversite turları tamamlandı

BURSA (AA) - Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından bu yıl 5'incisi gerçekleştirilecek, " Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması" tanıtımı için başlatılan üniversite turlarının tamamlandığı bildirildi.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, yarışmayla genç tasarımcıların enerjisini, sektörün tecrübesiyle buluşturulmak istendiği belirtildi.

Yarışma hakkında değerlendirmelerde bulunan UTİB Başkanı İbrahim Burkay, birlik olarak yenilikçilik, Ar-Ge ve inovasyona önem verdiklerini ifade etti.

Özellikle değişen trendler ve ihtiyaçlar doğrultusunda, tekstil sektörünün de kendini yeniden yapılandırdığına dikkat çeken Burkay, şunları kaydetti:

 "Zamanı doğru okumamız ve beklentilere göre ürünlerde revizyonlar yapmamız gerekiyor. Gençler bu anlamda bizim için çok değerli. Üniversitelerimizi dolaşarak yarışmayı daha iyi tanıtmak istedik ve bunu başardık. Amacımız, genç tasarımcıların enerjisini, sektörün tecrübesiyle buluşturmak. UTİB, her yıl yarışmaya daha fazla ve özgün tasarımın katılması için farklı tanıtım çalışmaları da düzenliyor. Bu bağlamda, kasım ayı içerisinde, İstanbul , Bursa, Eskişehir, Ankara ve İzmir'de toplam 12 üniversite ziyaret edildi ve yaklaşık 600 öğrenciye yarışmaya nasıl katılabilecekleri hakkında bilgiler verildi."

Yarışmaya üniversitelerin 2 yıllık tekstil ve tasarım ile ilgili tüm bölümlerinin yanı sıra güzel sanatlar, mühendislik fakültelerinin tekstil ve tasarım ile ilgili tüm bölümlerinde okuyan lisans ve yüksek lisans düzeyinde olan tüm öğrenciler katılabilecek.

Açıklamada, birinciye 7 bin 500 lira, ikinciye 4 bin lira, üçüncüye 3 bin lira ve 'En inovatif ürün' ödülünü alan yarışmacıya ise 10 bin lira ödülün verileceği belirtildi.