"Türkiye olmasa başka nereye gidebiliriz ki"

"Türkiye olmasa başka nereye gidebiliriz ki"
"Türkiye olmasa başka nereye gidebiliriz ki"
- Afganistan'daki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve ailesiyle Bursa'ya yerleştikten sonra eşini kaybeden Özbek asıllı Gülsima Durmen, mahallelinin desteğiyle kiralanan evde 5 çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyor - Durmen: - "Türkiye olmasa başka nereye gidebiliriz ki? Bize yardım eden herkesten Allah razı olsun. Tek isteğim Türkiye'de kalmak ve çocuklarımı okutabilmek"

BURSA (AA) - Afganistan'daki silahlı çatışmalardan kaçarak geçen yıl ailesiyle Türkiye'ye sığınan Özbek asıllı Gülsima Durmen, Bursa'da mahallelinin desteğiyle kiralanan evde 5 çocuğuyla yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçen yıla kadar Afganistan'da yaşayan Hacı Abdulkadir ve Gülsima Durmen çifti, ülkedeki çatışma ortamı ile baskılardan kaçarak, çocuklarına daha iyi gelecek kurmak amacıyla Türkiye'ye sığındı.

Durmen çifti, çocukları Dilara (15), İbrahim (13), Muhammed (10), Meryem (9) ve Ahmed (2) ile geçen yıl temmuzda Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesine yerleşti.

Özbek aile, Türkiye'de geçen ilk 4 aylarında, daha önce umre ziyaretinde tanıştıkları Bursalı ailenin evinde kaldı. Onların destekleriyle yaşamlarını sürdüren Durmen ailesi için mahalle sakinlerince ev kiralandı.

Ülkesinde geçirdiği kaza nedeniyle rahatsızlığı süren Hacı Abdulkadir Durmen, haziranda Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirerek beyin ölümü gerçekleşen Durmen'in organları, doktorların görüştüğü eşi tarafından bağışlandı.

Hacı Abdulkadir Durmen'in akciğeri, karaciğeri, kalbi ve korneası alınarak, Bursa ile İzmir'de organ bağışı bekleyen hastalara nakledildi.

Yaşam mücadelesi veren Gülsima Durmen ise 5 çocuğunu okutabilmek için destek bekliyor.

- "İnsaniyet namına eşimin organlarını bağışladım"

Gülsima Durmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beyin ölümü gerçekleşen eşinin organlarını, hastaların hayat bulması için bağışladığını ifade etti.

Çok yardımsever olan eşinin birçok kez Türk Kızılayına kan bağışında bulunduğunu belirten Durmen, şöyle konuştu:

"Türkiye'ye geldikten sonra bize kol kanat geren, yardımcı olan insanlara vefa borcumuzu ödemek adına bunu yapmam gerektiğini düşündüm. İnsaniyet namına eşimin organlarını bağışladım. Kesinlikle hiçbir maddi beklentim yok. Bizler kardeşiz, din kardeşiyiz, kan kardeşiz. Organ bağışı yaptıktan sonra, rüyamda bir gece eşimi gördüm, bana organlarını bağışladığım için çok mutlu olduğunu söyledi."

Durmen, eşinin vefatından sonra tanıdıkları aileler ve mahallelinin yardımlarıyla hayata tutunmaya çalıştıklarını bildirdi.

- "Tek isteğim çocuklarımı okutabilmek"

Çocuklarıyla yaşam mücadelesi verdiğini dile getiren Durmen, en büyük isteğinin onların eğitiminin sağlanması olduğunu belirtti.

Bursa Göç İdaresi Müdürlüğüne Türk vatandaşlığına geçme başvurusunda bulunduğunu anlatan Durmen, vatandaşlık hakkı kazanması halinde çocuklarının eğitiminin kolaylaşacağını söyledi.

"Türkiye olmasa başka nereye gidebiliriz ki? Bize yardım eden herkesten Allah razı olsun. Tek isteğim Türkiye'de kalmak ve çocuklarımı okutabilmek" diyen Durmen, kendisi ve eşinin eğitim almadığını,  çocuklarının da aynı durumu yaşamasını istemediğini kaydetti.