"Türkiye yumurta ihracatında dünya ikincisi"

"Türkiye yumurta ihracatında dünya ikincisi"
"Türkiye yumurta ihracatında dünya ikincisi"
BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, Türkiye'nin geçen yıl yumurta ihracatından 400 milyon dolar...

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, Türkiye'nin geçen yıl yumurta ihracatından 400 milyon dolar gelir elde ettiğini ve dünyada ikinci sırada bulunduğunu bildirdi.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Yıldız,  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2014 yılında Türkiye'de 17,1 milyar yumurta üretildiğini belirtti.

Yıldız, Türkiye'nin bu miktarla rekor kırdığını ve dünya yumurta ihracatının yüzde 9'unu gerçekleştirerek bu alanda ikinciliği elde ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Türkiye sadece yumurta ihracatından 400 milyon dolar gelir elde etti. Üretilen 17 milyardan fazla yumurta sayısı, Türkiye'nin bugüne kadar ürettiği en yüksek sayıdır. Bu sayı her yıl artarak devam ediyor. Türkiye, bu sektör ile 400 milyon dolar üzerinde gelir elde etti. Yüzde 9 ihraç oranıyla da dünyada en çok yumurta ihraç eden ikinci ülke olmayı başardı. Günümüzde piliç eti üretiminin yüzde 95'i entegre firmalar tarafından gerçekleştirilir hale geldi. Türkiye, dünya piliç eti piyasasında 300 milyon doların üzerindeki ihracatıyla yüzde 4'lük bir paya sahip ve gelecek yıllarda küresel bir oyuncu olmaya adaydır. Avrupa'nın en büyük kuluçka kapasitesine sahip şirketi de Türkiye'de ve hatta Bursa'dadır."