"Türkiye'de engelli olmak" konulu seminer düzenlendi

"Türkiye'de engelli olmak" konulu seminer düzenlendi
"Türkiye'de engelli olmak" konulu seminer düzenlendi
BURSA (AA) -  Nilüfer Belediyesi Engelliler Hizmet Birimi ve Türkiye Engelliler Konfederasyonu tarafından, 'Türkiye'de Engelli Olmak' konulu...

BURSA (AA) -  Nilüfer Belediyesi Engelliler Hizmet Birimi ve Türkiye Engelliler Konfederasyonu tarafından, 'Türkiye'de Engelli Olmak' konulu seminer düzenledi.

Engelli bireyleri ve yakınlarını, toplumsal yaşama katılımı konusunda bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen  söyleşiye çeşitli engel gruplarından bireyler, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Duyma engeliler için işaret dilinin de kullanıldığı toplantıda, engelli hakları ve engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımı konu edildi.

Seminerde konuşan Engelliler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çelenk, herkesin potansiyel bir engelli adayı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Engellilerin ve aileleri, bilinçli ve etkin bir vatandaş olmak adına toplumsal algı ölçütlerine uyan derneklere üye olması gerekir. Dernekler bizim topluma tutunma ve toplumun yasak ettiği alanlara girmek için merdivenimiz ve tırmanma rampamızdır. Yerel yönetimleri yönlendirmemiz ve ülkenin genel politikalarına etki yapmamız gerekir. Bu da ancak dernekler vasıtasıyla olur." 

Türkiye Körler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Psikolog Şule Sepin de, engellilerin ve ailelerinin engellilikleri kabullenmekte sıkıntı yaşadığını belirterek, "Toplumla iç içe geldiğinizde, size tekrar hatırlatılıyor. 'Keşke hiç engelli olmasaydı', 'Engelli olacağına biraz çirkin olsaydı' gibi söylemlerden kaçınmak gerekiyor" diye konuştu.