Türkiye'nin ilk "Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi" BTSO'da açıldı

Türkiye'nin ilk "Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi" BTSO'da açıldı
Türkiye'nin ilk "Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi" BTSO'da açıldı
- BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay: - "Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimiz ile ortaklarıyla sayısı 100 bine ulaşan üyelerimizin, ticari ilişkilerinde zaman ve itibar kayıplarını önlemeyi amaçlıyoruz. Üyelerimiz, bu merkezimizde masanın iki tarafına oturarak, yıllarca süren uyuşmazlıklarını bir günde bile çözme imkanına kavuştu" - Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Öztatar: - "Arabuluculuk sistemi, tarafları bir araya getiriyor ve tarafların birbirlerini daha sağlıklı anlamalarını, daha iyi bir iletişim kurmalarını sağlıyor. Sonuçta da barışarak, toplumsal barış içerisinde, kucaklaşarak, helalleşerek sorunu çözmemizi sağlıyor"

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığının desteğiyle, Türkiye 'nin ilk "Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi"ni hizmete açtı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, oda hizmet binasındaki açılış töreninde yaptığı konuşmada, yargıda iş yükünü azaltmak ve uyuşmazlıkları çözmek amacıyla gerçekleştirilen arabuluculuk sisteminin dünyada 100'den fazla ülkede uygulandığını vurguladı.

ABD 'de 50, Avrupa 'da ise 40 yıldan uzun bir süredir uygulanan sistemin Türkiye'de ise son 2-3 yıldan bu yana hayata geçmeye başladığını ifade eden İbrahim Burkay, "Yargılamaya alternatif olmadan dostane bir çözüm yöntemi olan arabuluculuk sistemi, hukuki uyuşmazlıklarda, mahkeme dışında kanun ve yönetmeliklerle güvence altına alınmaktadır" dedi.

Mahkemeye taşınan anlaşmazlıkların, davaların yıllarca sürmesine ve tarafların ciddi anlamda yıpranmasına neden olabildiğini, özellikle iş dünyası temsilcilerinin uzun süren davalarda gereksiz zaman  ve itibar kaybı yaşayabildiklerini anlatan Burkay, bu noktada Bursa'nın, ticari faaliyetlerin en yoğun olduğu illerin başında yer aldığını vurguladı.

Bugüne kadar hayata geçirdiği projelerle Türkiye'deki diğer oda ve borsalara örnek olan BTSO olarak yine bir ilke imza attıklarına dikkati çeken BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki ilk 'Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'ni odamız bünyesinde hayata geçirdik. Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimiz ile ortaklarıyla sayısı 100 bine ulaşan üyelerimizin, ticari ilişkilerinde zaman ve itibar kayıplarını önlemeyi amaçlıyoruz. Üyelerimiz, bu merkezimizde masanın iki tarafına oturarak, yıllarca süren uyuşmazlıklarını bir günde bile çözme imkanına kavuştu. Yönergesi ve projesi tamamıyla odamız tarafından hazırlanan Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimiz, diğer odalar tarafından da yakın takibe alındı. Birçok oda bizleri arayarak, projeyi hayata geçirme noktasında destek istiyor."

Oda olarak arabuluculuk ve tahkim konularında firmaların insan kaynakları ve ihracat birimlerine yönelik bilgilendirme, seminer ve eğitim programları da düzenleyeceklerini aktaran Burkay, üyelerine maddi anlamda destek sağlayacaklarını da bildirdi.

- "İlk adımı attık"

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar ise Türkiye'nin hukuk sisteminde insanların çekişerek sorunlarını çözdüğü bir aşamadan, dostane bir şekilde, konuşarak, sağlıklı iletişim kurarak, kararlarını kendileri vererek sorunlarını çözeceği bir aşamaya doğru ilk adımı attıklarını dile getirdi.

Bursa'da bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Öztatar, şöyle konuştu:

"Türkiye'de ilk defa bir 'Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'ni kurduk. Gerek Avrupa, gerekse Amerika'yı incelediğimizde, klasik anlamdaki yargı sisteminin sınırlandırıldığını, 'alternatif çözüm yöntemleri' dediğimiz arabuluculuk, tahkim ve uzlaşma gibi yöntemlerin daha çok öne çıkarıldığını görüyoruz. Elbette ki belki ilk insanla ortaya çıkan bu yargı sistemimiz ilelebet olacak ama bizim buradaki meselemiz, yargının en son gidilecek aşama, yani mahkemenin en son gidilecek aşama olduğunun farkına varmamız. İşte 'arabuluculuk' dediğimiz sisteme baktığımızda bunu önemsiyoruz, çünkü arabuluculukta insan odaklı bir sistem olduğunu görüyoruz. Arabuluculuk sistemi, tarafları bir araya getiriyor ve tarafların birbirlerini daha sağlıklı anlamalarını, daha iyi bir iletişim kurmalarını sağlıyor. Sonuçta da barışarak, toplumsal barış içerisinde, kucaklaşarak, helalleşerek sorunu çözmemizi sağlıyor."

Hakan Öztatar, Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nin, tanıtım ve bilgilendirme rolü oynayacağına vurgu yaptı.

Merkezin önemine değinen Öztatar, "Artık ticaret erbabımız ve sanayicimiz biliyor ki burada 'Arabuluculuk Merkezi' var. Buradan gerekli bilgileri alabilir ve sorunlarını gelip artık burada çözebilirler. Yani mahkemenin o kasvetli ortamından ve arabuluculuk ofisine gitmektense, gelip burada işçiyle, işverenle veya tüketiciyle olan sorununu çok rahatlıkla çözerek, barışçıl bir şekilde gitme şansımız var'' değerlendirmesinde bulundu.

Törende, Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık da hazır bulundu.