Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının yankıları

Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının yankıları
Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının yankıları
- BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay: - "Büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi, hepimiz için büyük moral kaynağı oldu. Önümüzdeki süreçte iş dünyası, kazandığı moralle daha gayretli bir şekilde çalışacaktır" - "Türkiye, ateş çemberine dönen bir coğrafyada yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantılara rağmen büyüme başarısı gösterdi"

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin, herkes için büyük moral kaynağı olduğunu belirtti.

Burkay, Temmuz-Eylül 2015 dönemini kapsayan üçüncü çeyrek büyüme verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamasında, büyüme rakamının beklentilerin üzerinde, yüzde 4 olarak gerçekleşmesini iş dünyası olarak büyük memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Türkiye'nin bulunduğu bölgedeki olumsuz gelişmelere işaret eden Burkay, şunları kaydetti: 

 "Türkiye, ateş çemberine dönen bir coğrafyada yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantılara rağmen büyüme başarısı gösterdi. Büyümenin 2,99 puanı tüketim harcamalarından kaynaklanıyor. İç talep, beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Zor şartlarda dünyanın dört bir yanına mal ve hizmet sunma başarısı gösteren ihracatçılarımızın da katkılarıyla büyüme performansımızın daha fazla artacağına inanıyorum." 

Burkay, Türkiye'nin 2015 yılını ağırlıklı olarak seçim gündemiyle geçirdiğini hatırlatarak, özel sektör harcamaları ve yatırımlarının üçüncü çeyrekte büyümeye katkı sağlayamadığını belirtti.

Belirsizlik ortamının sona ermesi ve siyasi istikrarın sağlanmasıyla ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşabilmesi adına yeni bir fırsat yakalandığını vurgulayan Burkay, "Büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi, hepimiz için büyük moral kaynağı oldu. Önümüzdeki süreçte iş dünyası, kazandığı moralle daha gayretli bir şekilde çalışacaktır. Bizler de Bursa iş dünyası olarak büyümenin kalitesini artıracak projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.