Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının yankıları

Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının yankıları
Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının yankıları
- BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Baylan: - "Tarım ve hizmetlerinin büyümeye katkısı, önemli bir sürpriz oldu. Benzer temponun sürdüğü varsayımıyla yıllık büyümenin beklenen yüzde 3'ü aşarak, yüzde 3,5 düzeylerini görebileceği söylenebilir" - BTB Yönetim Kurulu Başkanı Matlı: - "Gıda, tarım ve hayvancılık sektörü, her zaman ortalamanın üzerinde büyüyen yapısı ve istihdama katkısıyla ekonomimizde önemli bir yer tutmaktadır"

BURSA (AA) - Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, Türkiye'nin yıllık ekonomik büyüme rakamının yüzde 3,5 düzeyini görebileceğini belirtti.

Baylan, Temmuz-Eylül 2015 dönemini kapsayan üçüncü çeyrek büyüme verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamasında, büyüme rakamının beklentilerin üzerinde, yüzde 4 olarak gerçekleşmesinin kısa süreli, olumlu bir hava oluşturabileceğini ifade etti.

Detaylara bakıldığında tarım ve hizmetlerinin büyümeye önemli katkı sağladığını vurgulayan Baylan, şunları kaydetti:

"Sanayinin ise düşük seviyede büyüdüğü görülüyor. Harcamalar açısından da yurt içi tüketim ve stokların katkısı önemli seviyede. Özel yatırımların ise negatif katkısı dikkati çekiyor. İhracatın katkısı ise son derece düşük. Bu haliyle tarım ve hizmetlerinin büyümeye katkısı, önemli bir sürpriz oldu. Önümüzdeki çeyrek ve toplam yıl açısından bakarsak benzer temponun sürdüğü var sayımıyla yıllık büyümenin beklenen yüzde 3'ü aşarak, yüzde 3,5 düzeylerini görebileceği söylenebilir."

- "Türkiye ekonomisi, 23 çeyrektir büyüyor"

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı da büyüme verilerinin herkes için önemli bir moral olduğunu belirtti.

İki seçim arasındaki belirsizliklerin yaşandığı dönemde bile büyümeye devam eden ülke ekonomisinin, önümüzdeki süreçte önemli başarılara imza atacağını vurgulayan Matlı, şöyle devam etti:

"Unutulmamalıdır ki Türkiye ekonomisi, 23 çeyrektir büyümesine devam ediyor. Gıda, tarım ve hayvancılık sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri, 2015 yılının 3'üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, sabit fiyatlarla yüzde 11,1'lik artış göstermiş. Bu dönemde tarım sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri, 5 milyar 289 milyon, cari fiyatlarla ise yüzde 20,1'lik artışla 65 milyar 710 milyon liraya ulaştı. Gıda, tarım ve hayvancılık sektörü, her zaman ortalamanın üzerinde büyüyen yapısı ve istihdama katkısıyla ekonomimizde önemli bir yer tutmaktadır."

Matlı, istikrar ortamıyla Türkiye'nin 2015'i yükselen büyüme oranıyla tamamlayacağına inandığını ifade etti.

- "Devletin atacağı adımlar çok önemli"

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Oral da büyüme seviyesinin Türkiye ekonomisi ve iş dünyası için önemli bir motivasyon olduğunu belirtti. 

Oral, 1 Kasım seçimlerinin ardından istikrar ortamının yeniden sağlanmasının, hem 2015'in iyi bir büyüme rakamıyla kapatılmasını hem de 2016'ya daha emin adımlarla girilmesini sağlayacağını kaydederek, şu görüşlere yer verdi: 

"Buna rağmen parite ve dövizdeki dalgalanmaların iş dünyası için uzun vadeli satış politikaları oluşturmasında engel teşkil ettiğini unutmamalıyız. İşte bu noktada, devletin atacağı adımlar çok önemli. Ümit ediyoruz ki yeni dönemde de sanayi politikalarına çok daha önem gösterilir ve bu büyüme morali, şu an ilişkilerimizin durma noktasında geldiği Rusya sorununa da bir teselli olur."