UİB'in eylül ihracatı 2 milyar dolara dayandı

UİB'in eylül ihracatı 2 milyar dolara dayandı
UİB'in eylül ihracatı 2 milyar dolara dayandı
- UİB Koordinatör Başkanı Sabuncu: - "Yılın son çeyreğinde ihracatımızın artışa geçmesini bekliyoruz"

BURSA (AA) - Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) kanalıyla gerçekleştirilen ihracat, eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6'lık düşüşle 1 milyar 948 milyon dolar oldu.

UİB'den yapılan açıklamaya göre, birlik genelinde eylül ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 6 azaldı. Yılın 9 aylık döneminde de ihracat yüzde 10'luk gerilemeyle 16 milyar 132 milyon dolar oldu. Geriye dönük 12 aylık dönemde ise yüzde 8 kayıpla 22 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, eylül ayı ihracatını değerlendirirken, 2015'in ocak-temmuz döneminde dünya mal ticaretinin yüzde 11 gerilediğini kaydetti. Buna rağmen Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 3,8 büyüme sağladığına işaret eden Sabuncu, Türkiye'nin bu dönemde yüzde 2 ila 3 bandında büyüyen Polonya, İspanya, Mısır, İsveç, Güney Kore ve Meksika gibi ülkeleri geride bıraktığını bildirdi. Sabuncu, şunları kaydetti:

"Türkiye ihracatı global sorunların etkisiyle bu yıl bekleneni yakalayamadı. Ancak bu sorunlar da ilelebet devam etmeyecektir. Bu sorunların aşılmasıyla ekonomimizle birlikte ihracatımız da hedefine koşacaktır. Miktar bazında gerçekleştirdiğimiz artış bunun göstergesi. Ayrıca son yıllarda katma değeri yüksek ürünlere odaklanan firmalarımız, bunun da meyvesini önümüzdeki yıllarda alacaktır. Ar-Ge'ye, inovasyona, tasarıma verilen önem tüm bunların göstergesi. UİB olarak eylül ayında yüzde 5'lerin altına inen kaybımızın önümüzdeki dönemde sona ererek, yılın son çeyreğinde ihracatımızın artışa geçmesini bekliyoruz."

 -  Otomotiv lider

UİB çatısı altında yer alan ihracatçı birliklerinin dış satışlarında Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), eylül ayında yüzde 4 kayıpla 1 milyar 671 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Yılın 9 aylık döneminde ise otomotiv ihracatı ise yüzde 8,5 kayıpla 13 milyar 573 milyon dolar oldu.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) de eylül ayında yüzde 29 daralmayla 85 milyon dolarlık ihracata imza attı. UTİB'in 9 aylık dönemdeki ihracatı da yüzde 15 azalışla 904 milyon doları buldu.

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) de geçen ay yüzde 19 azalışla 41 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2015'in 9 aylık döneminde de UHKİB'in ihracatı yüzde 16 daralmayla 371 milyon dolar oldu.

Uludağ Meyve Sebze Mamülleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) ise eylülde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 gerilemeyle 15 milyon dolar, yılın 9 aylık süreçte de yüzde 16 kayıpla 115 milyon dış satışa imza attı.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), eylül ayında ihracat artışı gerçekleştiren sektör oldu. Buna göre UYMSİB eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 büyümeyle 17 milyon dolarlık ihracat yaptı. UYMSİB, ocak-eylül döneminde de yüzde 0,5 kayıpla 83 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.