UİB'ten "Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri"

UİB'ten "Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri"
UİB'ten "Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri"
BURSA (AA) - Ekonomi Bakanlığı ve Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir ve Yalova'da ihracata...

BURSA (AA) - Ekonomi Bakanlığı ve Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir ve Yalova'da ihracata yönelik destek programlarının tanıtımı amacıyla "Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlendi.

UİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ekonomi Bakanlığı İhracat Geliştirme Uzmanları Hatice Şafak Bozkır ile Behiye Tülin Pulat tarafından verilen seminerlere Balıkesir Ticaret Odası ile Yalova Ticaret ve Sanayi Odası da destek verdi. 

Seminerlerde, ihracatta sağlanan devlet yardımları, Türk ürünlerinin yurt dışında markalaşması, "Türk malı" imajının yerleştirilmesi, "Turquality"in desteklenmesi, yurt dışı birim, marka ve tasarım destekleri konuları ilgili bildiler verildi. 

Uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin, yurt dışında gerçekleştirilen fuar katılımlarının, pazara giriş belgelerinin desteklenmesi, pazar araştırması ve pazara giriş destekleri de detaylarıyla birlikte katılımcılara anlatılarak, İsveç pazarı hakkında da katılımcılar bilgilendirildi.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Hatice Şafak Bozkır, seminerlerle ilgili yaptığı açıklamada, bakanlığın verdiği desteklerin önemli olduğunu kaydetti.

İhracata yönelik Ekonomi Bakanlığının 12 kalemde verdiği önemli desteklerin olduğunu belirten Bozkır, "Bu desteklerin uygulanma şekilleri, oranları, limitleri hakkında yeterli bilgi sahibi olan firmalarımız 2023 ihracat hedeflerine ulaşmaya katkı sağlayacaktır" dedi.

Ekonomi Bakanlığı Genel Müdürlüğü Ülke Masaları 2'nci Dairesi İhracat Geliştirme Uzmanı Behiye Tülin Pulat ise ülke masalarıyla ilgili bilgiler verdi ve firmaların girişim tecrübelerini dinledi.

UİB eğitimleri, 24 Kasım'da tekstil, gıda, turizm seyahat, konaklama, inşaat sektörleri iç ve dış ticaretinde, "Fason, Tevkifat ve İndirimli Oranlara Tabi İşlemler" semineri ile devam edecek.