"Uludağ Gözlem Festivali" başladı

"Uludağ Gözlem Festivali" başladı
"Uludağ Gözlem Festivali" başladı
- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe: - "Bilim Teknoloji Merkezi çatısı altında yapılan etkinliklerin festival şeklinde daha geniş kitlelere ulaşması ve katılımın her yıl daha da artması bilime olan ilgiyi gösteriyor"

BURSA (AA) - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) tarafından 3 gün sürecek "Uludağ Gözlem Festivali" (AstroFest 2015) başladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ'da düzenlenen festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada, etkinlik alanına kurulan 120 çadır ve 400'ün üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen etkinlik sayesinde, gökyüzü meraklılarının teorik olarak öğrendikleri bilgileri pratiğe dönüştürme imkanı bulduğunu söyledi.

BTM'nin bilime meraklı herkesi kucaklayan etkinliklerine her geçen gün yenilerini eklediğini dile getiren Altepe, "AstroFest'in kısa zamanda kapsamlı bir buluşmaya dönüştü. Alanda 120 çadır kurulduğunu, 400'ün üzerinde katılımcı olduğunu gördük. Katılımcılar burada konunun uzmanı akademisyenlerle atölye çalışmaları yapacak, gök bilimiyle ilgili alet ve ekipmanları tanıyacak. Gece de pırıl pırıl havada yıldızları gezegenleri gözlemleyebilecek" diye konuştu.

Bursa'nın bilimde de öncü bir kent olması için bu tarz çalışmaların önemine vurgu yapan Altepe, "Şimdi uzay ve havacılık konusunda yapacağımız yeni bölümlerle bu alanda da Türkiye 'de tek olacak. BTM çatısı altında yapılan etkinliklerin festival şeklinde daha geniş kitlelere ulaşması ve katılımın her yıl daha da artması bilime olan ilgiyi gösteriyor. Tüm katılımcılara verimli bir festival diliyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından festivale katkı sağlayanlara ve akademisyenlere plaket verildi.