Uludağ Üniversitesi ile Aselsan arasında işbirliği

Uludağ Üniversitesi ile Aselsan arasında işbirliği
Uludağ Üniversitesi ile Aselsan arasında işbirliği
- İki kurum arasında üniversitede nitelikli araştırmalar yapılmasına ve bilim insanı yetiştirmeye yönelik faaliyetlerde bulunulması amacıyla protokol imzalandı

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) ile Aselsan arasında üniversitede nitelikli araştırmalar yapılmasına ve bilim insanı yetiştirmeye yönelik faaliyetlerde bulunulması amacıyla protokol imzalandı.

Üniversitede düzenlenen törende, protokol, UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ile Aselsan Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Borat ve Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı İsmet Atalar tarafından imzalandı.

Ulcay, burada yaptığı konuşmada, protokolün bilimsel ve teknolojik araştırmalar ile eğitime yönelik çalışmaları içerdiğini belirterek, işbirliğinden sonra Aselsan'ın UÜ araştırmacılarına öncelik sağlamasını beklediklerini ifade etti.

Borat da bir dönem görev yaptığı UÜ ile yapılan işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Protokolün diğer üniversitelere örnek olmasını temenni eden Borat, şöyle konuştu:

"Protokol ile Aselsan, bünyesindeki teknik altyapı ile askeri, sanayi ve ticari ilişkilerini üniversitenin hizmetine sunarak, nitelikli araştırmalar yapılmasına ve bilim insanı yetiştirmeye yönelik faaliyetlerde bulunacak. UÜ de sahip olduğu akademik altyapıyı araştırma potansiyeliyle birleştirerek, ülke ve sanayi ihtiyaçlarına yönelik geliştirme çalışmalarına destek verecek. İmzalanan çerçeve protokole göre, UÜ ve Aselsan, bilgi birikiminin teknoloji geliştirme yeteneği ile pekiştirildiği, Ar-Ge süreçlerine yönelik nitelikli yaklaşımların yaygınlaştırıldığı, kaynakların kaliteli, verimli ve en etkin şekliyle kullanıldığı projeler üzerinde çalışacak. Birlikte gerçekleştireceğimiz projelere dayalı makale, bildiri, patent çalışmalarının da yapılacağı işbirliğinde ayrıca, laboratuvar, test ve karakterizasyon altyapıları karşılıklı kullanılacak, seminer, konferans, tanıtım etkinlikleri de gerçekleştirilecek."