Uludağ Üniversitesi'nden uzaktan eğitim hamlesi

Uludağ Üniversitesi'nden uzaktan eğitim hamlesi
Uludağ Üniversitesi'nden uzaktan eğitim hamlesi
BURSA (AA) -  Uludağ Üniversitesi (UÜ) eğitimin kalitesini arttırmak ve öğretim üyelerinin üzerindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla Uzaktan Eğitim...

BURSA (AA) -  Uludağ Üniversitesi (UÜ) eğitimin kalitesini arttırmak ve öğretim üyelerinin üzerindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla Uzaktan Eğitim Merkezi kuracak. 

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre,  Uludağ Üniversitesi Senatosu, Aralık ayı toplantısında Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Yönetmeliği'ni görüştü ve karara bağladı.

Karara göre ilk etapta Uzaktan Eğitim Merkezi için stüdyo kurulacak. Teknik altyapı hizmetinin kiralama yöntemi ile alınmasının planlandığı merkezin Şubat ayında faaliyete geçirilmesi hedefleniyor.

Alınan kararın ardından hazırlanan yönerge Yüksek Öğretim Kuruluna (YÖK) sunulacak. YÖK'ün başvuruyu kabul etmesi durumunda alınacak akreditasyon ile 2016 yılında uzaktan eğitim hizmeti Uludağ Üniversitesi'nde başlamış olacak.

 Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversitenin eğitim kalitesi açısından ideal öğrenci sayısının üzerinde olduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Ulcay şöyle devam etti:

  "2 yıllık meslek yüksekokullarımızda 20 bin civarında öğrenci var. 45 bin civarında lisans öğrencimiz var. 5 bin civarında da master ve doktora öğrencimiz var. Biz master ve doktora öğrenci sayımızı arttırmak, 4 yıllık öğrenci sayımızı azaltmak istiyoruz. Sadece 14 bin öğrencimiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde okuyor. Yüzde 70 devam zorunluluğu var. Halbuki bu fakülte aynı anda ancak 2 bin öğrencimizi alır. Biz yüz yüze ders anlatılmasını gerektirmeyen konularda açık öğretime geçelim. Onun için Açık Öğretim Fakültesi oluşturalım diye alt yapı çalışmasını yapıp önce Uzaktan Eğitim Merkezi için başvurumuzu yaptık."