Uludağ yolu genişletiliyor

Uludağ yolu genişletiliyor
Uludağ yolu genişletiliyor
- Karayolları 14. Bölge Müdürü Yazıcıoğlu: - "Karayollarının hizmet sınırlarında bulunan 31 kilometrelik Uludağ yolunu en az zararla genişletmeye çalışıyoruz. Yıllardır gelen şikayetler ve yaşanan kazaların ardından bunu yapmak zorundayız"

BURSA (AA) - Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ ile Bursa kent merkezi arasındaki yolun genişletilmesi için yapılan çalışmaların sürdüğü bildirildi. 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Basri Akyıldız, Karayolları 14. Bölge Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu'nu ziyaret etti.

Yazıcıoğlu'ndan, Körfez Geçiş Köprüsü ve Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyol Projesi hakkında bilgi alan Akyıldız, İstanbul -İzmir arasındaki mesafeyi 3,5 saate indirecek olan projenin köprü mühendisliği bilgilerini de geliştirdiğini belirtti. 

Akyıldız, "Üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümlerinde kara yolu çalışmalarına ilgi az. İlgiyi arttırmak için Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü ile birlikte bilgilendirme amaçlı toplantılar düzenlemek istiyoruz" dedi.

Yazıcıoğlu ise yaklaşık 5 bin kilometrelik bir alana hizmet götürdüklerini belirterek, Bursa ve Bilecik'in tamamı, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Kütahya'nın ise büyük çoğunluğunun sorumlulukları içerisinde yer aldığını kaydetti.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nde, ana yolların, Körfez Geçiş Köprüsü'nden önce açılabileceğini ifade eden Yazıcıoğlu, Bursa'ya kadar olan kısmın ise 2016 yılının ilk yarısına yetişeceğini bildirdi.

Bursa'daki çalışmaların devam ettiğine de değinen Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

"Önemli akslar bitmek üzere. Balıkesir ve İzmir akslarının tamamlandı. 175 kilometrelik Çanakkale aksını bitirmek üzereyiz. 15-20 kilometrelik asfaltlanacak yolumuz kaldı. Şuan ulaşımı kolaylaştıracak, yolları birbirine bağlayan kavşaklarımızı yapıyoruz. Mezitler Geçidi'nde yaşanan sorunları çözdük. Bozüyük'e kadar rahat bir şekilde yol alındı. Karayollarının hizmet sınırlarında bulunan 31 kilometrelik Uludağ yolunu en az zararla genişletmeye çalışıyoruz. Yıllardır gelen şikayetler ve yaşanan kazaların ardından bunu yapmak zorundayız. En az 10 metrelik bir platform ve yol boyunca banketler oluşturulacak. Güvenlik bir iniş, çıkış sağlanacak. Kış aylarında yoğun tuzlama yapıldığı için de tuza dayanıklı asfalt dökümü gerçekleştirilecek."