"Uluslararası Meslek Lisesi" Bursa'da açılacak

"Uluslararası Meslek Lisesi" Bursa'da açılacak
"Uluslararası Meslek Lisesi" Bursa'da açılacak
- Türkiye'nin ilk "Uluslararası Meslek Lisesi"nin sanayi kenti Bursa'da açılması için İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Milli Eğitim Bakanlığı ve Balkan ülkelerinin ilgili kurumlarıyla görüşmeleri sürüyor - Lise açıldığında Makedonya ve Kosova gibi ülkelerin, makine, elektrik, yiyecek içecek, kişisel bakım ve tekstil alanlarında kalifiye elemanını Bursa yetiştirecek

BURSA (AA) - Türkiye 'nin ilk "Uluslararası Meslek Lisesi"nin sanayi kenti Bursa'da açılacak ve bazı Balkan ülkelerinden gelecek öğrenciler bu okulda eğitim görecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa'da 100'ün üzerinde meslek lisesi bulunduğunu ve bu okullarda 90 binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

Bursa'da meslek liselerinde okullaşma oranının yüzde 65'i bulduğunu vurgulayan Sarıkaya, Türkiye ve OECD ortalamalarının üzerinde olan bu oranda, kentin sanayideki konumunun etkili olduğunu anlattı.

İlde "Türkiye'nin ilk Uluslararası Meslek Lisesi"ni açmak için çalışma yürüttüklerini belirten Sarıkaya, şöyle devam etti:

"Türkiye'de benzer şekilde Uluslararası İmam Hatip Liseleri açıldı. Şu anda çok iyi gidiyor. Dünyanın belki 100'den fazla ülkesinden öğrenciler gelip bu okullarda eğitim görüyor. Bursa'da da bir liseyi hizmete sunuyoruz. İnşaatı bitmek üzere. Bunun benzerini Uluslararası Meslek Lisesi adı altında Bursa'da açmak istiyoruz. Bu yönde yoğun çalışıyoruz. Konuyu Milli Eğitim Bakanlığına ilettik ve olumlu görüş aldık. Makedonya ve Kosova'daki eğitim yetkilileriyle de görüşüyoruz. En kısa zamanda protokolleri imzalayıp çalışmayı tam anlamıyla hayata geçireceğiz."

Karşılıklı yapılan görüşmeler çerçevesinde projenin iskeletini neredeyse bitirdiklerini anlatan Sarıkaya, okul açıldığında Makedonya ve Kosova gibi Balkan ülkelerinin kalifiye elemanlarının Bursa'da yetiştirileceğini söyledi.

Bunun öğrenci değişimi şeklinde olmayacağına dikkati çeken Sarıkaya, "Öğrenci değişimiyle gelip eğitim alanlar var. Bu lise tamamen ülke dışından gelen öğrencilere eğitim verecek. Liseye burada başlayacaklar, mezun olup ülkelerine dönecekler ve iş hayatına atılacaklar. Bu açıdan lise ülkede bir ilk olacak" ifadesini kullandı.

Daha çok makine, elektrik, yiyecek içecek, kişisel bakım ve tekstil gibi bölümler istendiğini vurgulayan Sarıkaya, "Öğrenciler yatılı eğitim görecekler. İlk aşamada 80 veya 100 öğrenci ile başlamayı düşünüyoruz. Bu öğrenciler bizim buradaki müfredatımız ne ise onu okuyacaklar. Bu müfredata sadece Türkçe dersler ilave edeceğiz. Bu öğrenciler bizim o ülkelerdeki elçilik ve konsolosluklarımız vasıtasıyla seçilerek gelecekler. Buradan ülkesine dönenler, ilgili sanayide kalifiye eleman olarak işe girebilecekler" diye konuştu.